Fotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i biznesowych. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim rozwiązania tego typu z biegiem lat stały się coraz tańsze. Pozwalają one też na ochronę środowiska.
Duże znaczenie dla inwestorów ma też to, że umożliwiają optymalizację kosztów utrzymania domu. Sprawdź, czy inwestycja w fotowoltaikę faktycznie jest opłacalna.
Czy fotowoltaika jest faktycznie opłacalna?
Coraz częściej można usłyszeć pytanie, czy inwestycja w technologie umożliwiające wykorzystanie fotowoltaiki jest opłacalna. Odpowiedź na nie jest twierdząca. Co ciekawe, powstaje coraz więcej firm, których główną działalnością jest właśnie fotowoltaika. Bydgoszcz jest jednym z miast, w którym bez problemu można skorzystać z takiej oferty. Duże zainteresowanie taką technologią sprawia, że jest ona bardziej dostępna dla inwestorów indywidualnych. Jeżeli chodzi o jej opłacalność, to warto podkreślić, że oszczędzanie rozpoczyna się już w momencie uruchomienia elektrowni słonecznej na posesji. Roczne oszczędności, w zależności od wielkości instalacji oraz rodzaju paneli, mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy rocznie. Trzeba jednak pamiętać, aby montaż panel powierzyć sprawdzonemu wykonawcy.
Jak przyśpieszyć zwrot inwestycji w fotowoltaikę?
Koszt zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych jest stosunkowo wysoki. Jednak można znacznie go obniżyć, korzystając z możliwości, jakie dają programy rządowe i samorządowe. Obecnie inwestorzy mogą m.in. odpisać od podatku kwotę stanowiącą wartość inwestycji. Obniża ona wartość podstawy opodatkowania. Jeżeli nie można jej rozliczyć jednorazowo. Można zrobić to w ciągu kolejnych sześciu lat. Osoby, które decydują się na tzw. mikro instalacje fotowoltaiczne, mogą też liczyć na jednorazową dotację rządową w wysokości 5 000 zł.
Prowadzone są też programy samorządowe, w wybranych gminach. A także takie, nad którymi nadzór sprawuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej np. Program Czyste Powietrze. W jego ramach inwestor może liczyć na dotację udzieloną w ramach pożyczki udzielanej na preferencyjnych warunkach.