Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie: wyjaśniamy od A do Z

Posiadanie certyfikatu kompetencji jest niezbędne dla każdego komu marzy się na przykład prowadzić firmę transportową, czyli wykonywać zarobkowy transport rzeczy lub osób.

W tym artykule wyjaśnimy:

 • Kto musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie
 • Kto może zostać zwolniony z posiadania takiego certyfikatu
 • Jak zdobyć taki certyfikat
 • Jak dobrze przygotować się do zdania egzaminu

Kto musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie

Niektórzy mogą błędnie interpretować przepisy prawa, jakoby każdy kto wykonuje transport towarów lub osób (w tym kierowcy) musieli posiadać taki certyfikat.

Prawda jest taka, że certyfikatem legitymować się muszą osoby zarządzające transportem w firmie. Jeśli zatem prowadzisz jednoosobową działalność transportową i jesteśmy kierowcą, to faktycznie taki certyfikat musimy posiadać.

Innym przypadkiem byłoby gdybyśmy jako przedsiębiorca zatrudniali kierowcę, który wykonuje transport: w takim wypadku my sami musimy taki certyfikat posiadać, ale nasz kierowca już nie.

Co ciekawe, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, to współmałżonek może dzierżawić taki certyfikat i bez żadnej umowy pełnić rolę osoby odpowiedzialnej za zarządzanie transportem w firmie – o ile zda stosowny egzamin państwowy.

Kto może zostać zwolniony z posiadania certyfikatu

Przepisy prawa narzucają, że z obowiązku posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych mogą zostać zwolnione osoby lub pojazdów, które:

 • Dokonują przewozu nie więcej niż 9 osób (włącznie z kierowcą) w niezarobkowym przewozie drogowym
 • Dokonują niezarobkowego przewozu drogowego osób
 • Pojazdów nieprzekraczających 3.5 tony masy całkowitej
 • Pojazdów ratownictwa medycznego oraz pojazdów sanitarnych

Jak więc łatwo dostrzec, jeśli myślisz o prowadzeniu firmy transportowej czy spedycyjnej, najprawdopodobniej będziesz musiał zdobyć taki certyfikat.

Jak zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych

Aby zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych musisz pomyślnie zdać egzamin państwowy.

Nie jest to proste, gdyż tematyka egzaminu dotyczy bardzo szerokiego spektrum tematów.

Jak wiesz, osoba zarządzająca transportem w firmie musi mieć pojęcie nie tylko o samych pojazdach, ale przede wszystkim o obowiązujących przepisach prawa, w tym:

 • Prawie handlowym
 • Prawie podatkowym
 • Prawie socjalnym

Ale także:

 • Bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Czy też:

 • Jak zarządzać firmą i finansami

Sam egzamin państwowy dzieli się na część teoretyczną jak i problemową.

Pytania nie są łatwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie by pomyślnie ten egzamin zdać.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu państwowego

Możesz uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w Katowice, zapisując się na wyjątkowy kurs, w którym nauczysz się całej potrzebnej teorii, jak i przejdziesz przez problemy praktyczne. Grono ekspertów, które w swoim życiu przeszkoli kilka tysięcy osób do zdania egzaminu państwowego, to na pewno dobry przepis na to byś jak najlepiej przygotował się do zdania tego egzaminu.

W trakcie kilku weekendów (wtedy odbywają się szkolenia), zdobędziesz całą potrzebną wiedzę by pomyślnie przejść przez egzamin. Sam egzamin, możesz zdać również na miejscu, w Katowicach.