Czym obić stary drewniany dom?

Nawet najstarszy, obity drewnem dom można wyremontować, aby był nie tylko ładny z wyglądu, ale przede wszystkim ciepły. Drewniane domu uważane są z miejsca z duszą, które cechują się ciepłą atmosferą i idylliczną aurą. Ale jeśli dom nie był zadbany, przez lata nie był remontowany czy też w wyniku nagłych zdarzeń atmosferycznych ucierpiał to niestety może bardziej przypominać ruderę niż sielankowy domek. Co zrobić, aby odnowić drewniany dom?

Renowacja starego domu z drewna

Jeśli trzeba odnowić dom tylko z zewnątrz wystarczy kilka zabiegów, aby wszystko poszło gładko, a dom odzyskał dawną świetność. Ale jeśli kupiliśmy zaniedbany drewniany dom z myślą o remoncie całkowitym to warto zacząć od komina, a nie od zewnętrznego obicia. Najpierw trzeba wyczyścić komin i jeśli w środku znajduje się zabytkowy piec kaflowy również i ten element. A dopiero potem można brać się za remont. Dlaczego? Ponieważ podczas czyszczenia komina może dojść do wielu komplikacji. Najmniejszą z nich jest wszędobylska sadza, zaczerniająca wszystkie pomieszczenia, gdzie są jakiekolwiek kratki czy piece połączone z tym kominem. Potem warto zabrać się za posadzki i ściany wewnętrzne. Ściany zewnętrzne będą potrzebowały więcej pracy.

Ocieplenie i obicie ścian zewnętrznych

Tutaj ilość i rodzaj prac renowacyjnych będzie uzależniony od stanu drewna. Najdłużej będzie trwało odnawianie domu, który jest pokryty spróchniałym drewnem. Trzeba je usunąć w całości i pozostałe elementy oczyścić albo wymienić na nowe i dopiero na takiej bazie obić dom od nowa drewnem. Jeśli potrzebne jest ocieplenie warto pamiętać, że w domach z drewna może to być tylko i wyłącznie wełną: mineralną, skalną lub szklaną. Dlaczego? Chodzi tu o wentylację i przepuszczani powietrza. Mimo, że izolację robi się po to, aby ciepłe powietrze nam z domu nie uciekało to w wypadku domów z drewna cyrkulacja jest bardzo istotna. Od wewnątrz ocieplenie można obić np. płytami laminowanymi.

Warto też zdać sobie sprawę, że jeśli chcemy zachować drewniane okna i drzwi w domu to trzeba będzie je zamówić u stolarza. Stare domy z drewna budowane były w innych wymiarach niż uznane za standardowe wymiary w obecnym budownictwie. Dlatego nie ma szans, aby kupić gotowe okna od ręki w sklepie budowlanym. A jeśli mają zachować integralny wygląd z domem to tym bardziej muszą być robione na zamówienie.

Dom drewniany w dobrym stanie można odnowić obijając go nowymi deskami, które są odpowiednio zaimpregnowane albo tzw. szalówką drewnianą. Potem wystarczy tylko regularnie impregnować drewno, aby zachowało ono swój ładny wygląd i odpowiednie właściwości.