Frank szwajcarski – ile kosztuje, gdzie i kiedy najlepiej go kupić?

Kurs franka szwajcarskiego interesuje ludzi mających w planach wyjazd do Szwajcarii na wczasy lub do pracy, ale przede wszystkim tych, którzy mają kredyty w tej walucie. Kiedyś wydawało się, że kurs franka szwajcarskiego jest dość spokojny. Jednak w ostatnich czasach coraz bardziej dają się we znaki osobom z nim powiązanym ciągłe wahania notowań.

Ile kosztuje frank szwajcarski

W pamięci każdej osoby powiązanej z frankiem szwajcarskim zapadł początek 2015 roku kiedy to kurs waluty urósł z 3,55 złotego na niewyobrażalną dla wszystkich cenę aż 4,42 złotego. Ten dzień, a dokładniej piętnasty stycznia sprawił, że spoglądając w prognozy jak będzie wyglądał kurs w najbliższym czasie każdy przyjmuje z obawami czy aby na pewno notowania się sprawdzą. Sytuację spowodował strach rynku finansowego na zmianę decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego mimo, że wcześniejsze informacje nie przejawiały tego stanu rzeczy. Mimo wszystko obecnie sytuacja nieco się uspokoiła, a kurs oscyluje w okolicach 3,5 złotego za jednego franka szwajcarskiego.

Gdzie i kiedy najlepiej kupić franka szwajcarskiego ?

Osoby posiadające kredyt we frankach od 2011 roku mają możliwość spłacania rat bezpośrednio w walucie obcej. Oznacza to, że nie muszą spłacać kredytu korzystając z przewalutowania w bankach. Mają możliwość znalezienia waluty w miejscu uznanym przez siebie za najbardziej korzystne i tam dokonać zakupu, a następnie spłaty raty. Najlepszą alternatywą do zakupu franka szwajcarskiego są kantory. Różnica w kursie jaka jest po miedzy bankiem a kantorem jest dość spora, dlatego warto wykorzystywać tą możliwość prawną mając do spłaty kredyt we frankach.

Również wybierając się w podróż do Szwajcarii lub zakupując na przykład jakieś materiały i płacąc frankiem, lepiej udać się do kantoru niż korzystać z przewalutowań przez banki. Jak dobrze wiemy pełną kontrolę nad swoimi finansami zachowujemy tylko wtedy kiedy sami decydujemy się po jakiej cenie chcemy kupić potrzebny na produkt, czy tak jak w tym przypadku walutę. Korzystając z bezpośredniego przewalutowania złotego na franka szwajcarskiego podczas zapłaty za transakcję możemy natknąć się za zbyt wygórowany kurs jaki ustali nam bank. Jednak nasuwa się jeszcze jedno bardzo ważne pytanie, które nurtuje osoby potrzebujące nabyć franka szwajcarskiego. Kiedy kupić aby jak najmniej zapłacić? W tym przypadku trzeba jednak wykazać się zaufaniem do przygotowanych prognoz, które mimo wszystko z większą lub mniejszą dokładnością się sprawdzają. Należy sprawdzić kiedy kurs będzie najbardziej korzystny i albo nabyć od razu franka szwajcarskiego albo poczekać na bardziej odpowiedni moment.