Gruntowe i powietrzne pompy ciepła zyskują na znaczeniu, jako sposób na ogrzewanie budynku. Jednak można zastanawiać się nad tym, która pompa będzie lepszym rozwiązaniem, a uwzględnić trzeba co najmniej kilka parametrów, takich jak koszty, czy wady i zalety poszczególnych rodzajów pomp.
Gruntowe i powietrzne pompy ciepła – jaki koszt inwestycji i eksploatacji?
Jednym z wyznaczników, jakimi można się kierować podczas próby doboru pompy, jest koszt związany z zakupem materiału i późniejszą eksploatacją pompy. By porównać dwa rodzaje pomp warto skorzystać ze specjalnego programu komputerowego takiego jak NIBE DIM.
Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to pod tym względem lepiej wypada pompa powietrzna. Sprawdza się ona szczególnie wtedy, gdy nie można wykonać kolektora poziomego, a instalacja sond pionowych wiąże się ze zbyt dużym wydatkiem. Pompy te są lepsze od gruntowych także wtedy, gdy chodzi o kotłownie, które opala się olejem lub propanem-butanem.
Z kolei w eksploatacji tańsza jest pompa gruntowa. Wystarczy tylko uwzględnić fakt, że temperatura gruntu utrzymuje się w zasadzie na stałym poziomie, co przekłada się na stabilną pracę tego typu pompy, której wydajność jest cały czas taka sama.
Popy powietrzne nie są efektywne w sezonie zimowym, gdyż temperatura powietrza wyraźnie spada. By poprawić ten parametr, należy zastosować dodatkowe źródło ciepła.
Gruntowe i powietrzne pompy ciepła – instalacja i warunki montażu
Gruntowe pompy ciepła znajdują zastosowanie w budynku. Pomimo tego, potrzebne są odwierty – aby je wykonać, należy skorzystać z pomocy fachowców, którzy obsługują ciężki sprzęt. Alternatywą dla odwiertów jest wymiennik poziomy. Jednak zajmie on sporą część działki, a teren, na którym się znajdzie, nie może być zabudowany. Istotne jest bowiem to, by mógł się on w łatwy sposób zregenerować po opadach i oddziałujących na niego promieni słonecznych. Gruntowe pompy ciepła nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych.
Powietrzne pompy ciepła montuje się natomiast na zewnątrz, przy ścianie zewnętrznej budynku w miejscu, gdzie nie będą narażone na silny wiatr, czy trudność związaną z przepływem powietrza. Instalując powietrzne pompy trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Prace te wiążą się ze sprawdzaniem czy wylot powietrza nie został zablokowany przez liście bądź opady, a także zwracać uwagę na to, czy skropliny mają odpływ. Jeśli instaluje się pompy monoblok, należy też pamiętać o opróżnieniu z wody instalacji zewnętrznej w przypadku długotrwałego braku zasilania.
Artykuł powstał we współpracy z: Grupa Eneco – gruntowe i powietrzne pompy ciepła