Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?

W momencie, gdy chcemy sprzedać nasze nieruchomości to musimy odpowiednio oszacować jej wartość. Temat wydaje się niby prosty, ale jednak w rzeczywistości lepiej skorzystać z usług doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego, który pomoże szybciej oszacować całą wartość nieruchomości i ustalić odpowiednią ocenę dla potencjalnych klientów, którzy chcieliby ją nabyć.

Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?

Zawsze przy wycenie nieruchomości rzeczoznawca ma aż 4 podejścia. Najczęściej jest to podejście porównawcze, ale także przy wycenie mieszkań stosowane są podejście dochodowe, kosztowe oraz mieszane, ale są one rzadko używane, ponieważ muszą zaistnieć odpowiedni przesłanki, aby można było zastosować dokładnie którejś z tych podejść.

W podejściu porównawczym określamy wartość nieruchomości w taki sposób, że sprawdzamy, czy cena odpowiada cenom, które osiągnęły sprzedane nieruchomości podobne do naszej. Ceny rozróżnia się jeszcze na mniejsze poszczególne elementy, które są takie same lub inne od pozostałych. Ceny muszą także zostać uwzględnione pod względem daty, kiedy są analizowane transakcję.

Mamy możliwość w podejściach porównawczych wybierać aż trzy metody:

1. Możemy porównywać parami, czyli te nieruchomości, które mają podobne cechy i są w podobnej cenie obecnie w sprzedaży.

2. Możemy porównywać kilkanaście nieruchomości, które są do siebie podobne względem ceny posiadanych cech nieruchomości, a także umowy kupna-sprzedaży.

3. Możemy także wykorzystać analizę statystyczną, gdzie nieruchomości wyceniane są już za pośrednictwem dokładniejszych analiz statystycznych.

Rzeczoznawcy znają dobrze wszystkie ceny transakcyjne, ponieważ dane te przechowywane są przez wiele lat w rejestrach, które prowadzą Starostwa. W danych tych znajdziemy bardzo szczegółowe informacje dotyczące zawartych umów i jest to świetne spojrzenie na sytuację rynku nieruchomości w poprzednich okresach. Zdobycie dokumentu prostu z urzędu jest bardzo często czasochłonne więc zdecydowanie lepiej skorzystać z usługi rzeczoznawcy, który udostępniam takie dane dużo szybciej.

Każda wycena rzeczoznawcy majątkowego różni się pod wieloma względami. Nie można bezpośrednio powiedzieć ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę, bo wszystko zależy od konkretnego fachowca oraz od tego, jak się z nim umówimy.

Jeżeli chcesz koniecznie wycenić nieruchomość i dowiedzieć się ile mniej więcej będziecie Cię to kosztować, to możesz wysłać swoją ofertę do kilku rzeczoznawców, którzy wycenią ci swoją usługę i będziesz mniej więcej wiedział jakie pieniądze trzeba będzie zainwestować w wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę.

Agnieszka Gizińska – Cosmopolitan