Karnisze do twojego domu – zobacz jak prawidłowo je wybrać

Karnisz jest niezbędnym elementem wystroju pomieszczeń. Mocuje się do niego zasłony lub firany, które osłaniają wnętrze przed słońcem i wzrokiem przechodniów. Może być także ozdobą tkanin. Jak wybrać odpowiedni karnisz?

Rodzaje karniszy

Karnisz powinno się dobierać do charakteru wnętrza, rozmiaru okna, a także znajdujących się w pokoju dekoracji. Produkty różnią się od siebie długością, kolorem, sposobem montażu oraz możliwością mocowania określonej ilości materiału. Wyróżnia się m.in. karnisze drewniane, spotykane dziś często we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym i klasycznym. Modele metalowe są najpopularniejsze i dają najwięcej możliwości aranżacyjnych. Do bardzo lekkich tkanin przeznaczone są karnisze linkowe. Jeśli nadproże jest niskie i uniemożliwia zamontowanie klasycznego karnisza, stosuje się szyny sufitowe. Dostępne są także mini karnisze do mocowania zazdrostek. To rozwiązanie stosowane najczęściej w kuchni. Więcej o modelach karniszy dostępnych na rynku dowiesz się ze strony internetowej sklepu – Świat Firan i Zasłon.

Długość karnisza

Określenie długości karnisza i rodzaju mocowania będzie możliwe po zmierzeniu otworu okiennego. Długość rury karnisza powinna być o około 30-40 cm większa niż szerokość okna. Sam karnisz powinien wystawać poza ramy okienne z każdej strony o 15-20 cm. Należy pamiętać, że firany lub zasłony nie mogą opierać się o grzejnik lub parapet. Karnisz montuje się najczęściej mniej więcej 5 cm nad oknem.

Wygląd karnisza

Podczas wyboru karnisza metalowego, istotne jest jego kolorystyczne dopasowanie do barwy lamp, żyrandoli i okuć mebli. Całość powinna być spójna i jednolita. Połączenia złotych odcieni ze srebrnymi oraz matowych z satynowymi nie wyglądają estetycznie. Ważny jest także wygląd końcówki karnisza. Najpopularniejsza jest klasyczna kula, lecz można też spotkać oryginalne rozwiązania, takie jak listki czy podłużne rurki. Proste kształty pasują do nowoczesnych pomieszczeń urządzonych w minimalistycznym stylu. Bogato zdobione, wyraziste końcówki sprawdzą się w pokojach klasycznych.

Jak powiesić zasłonę na karniszu?

Najpopularniejsze karnisze to takie wyposażone w kółka z żabkami do mocowania zasłon i firan. Dostępne są także inne systemy mocujące. Można wśród nich wyróżnić rozwiązania tunelowe i taśmy marszczące, szelki oraz otwory w kształcie kółek.

Podsumowanie

Karnisz, tak samo jak inne dodatki, powinien być dobrany do stylu wnętrza. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji na temat rodzajów karniszy, ich długości, kolorów, kształtów końcówek, a także systemów mocujących.