Łupek elewacyjny na ścianę – mocowanie – czym to kleić?

Każdy z nas marzy o pięknym wyglądzie swojego domu. Jednym ze sposobów, by udekorować pięknie dom jest elewacja z kamienia. Tak naprawdę łupkiem elewacyjnym możemy obłożyć cały dom lub tylko niektóre wybrane jego fragmenty. Do dekoracji domu możemy wybrać zarówno kamień naturalny jak również idealnym wyborami jest ten kamień sztuczny. Niezależnie czy wybierzesz ten czy ten, sposób jego montażu jest taki sam.

Łupek elewacyjny na ścianę możemy położyć z kamienia naturalnego lub sztucznego i oba kamienie mają podobny ciężar do siebie, ale te sztuczne są nieco lżejsze. Głównie od wagi oraz wielkości tych elementów zależy także sposób ich mocowania. Dzisiaj najnowocześniejsze technologie pozwalają wytwarzać drobne czy też malutkie kształty kamienia, dzięki czemu jest on łatwiejszy w montażu niż duże płyty kamienne. Łupek elewacyjny na ścianę mocujemy najczęściej za pomocą aluminiowych rusztów lub też drogich stalowych kotew.

Jak układać elewację z kamienia?

Jeżeli układamy łupek elewacyjny na ścianę w małym budynku, a płytki są wąskie i dość małe to możemy je przyklejać na zaprawę cementową, a dodatkowo dla bezpieczeństwa możemy je kotwiczyć co kilka warstw. Ważne, aby podłoże, do którego montujemy wszystkie elementy było odpowiednio wytrzymałe i najlepiej, żeby to był mur betonowy.

Jeszcze mniejsze elementy z kamienia układamy na elewacjach nie wyższych niż 2,5 do 3 m i można je mocować bezpośrednio zaprawą klejącą bez używania kotew. W tym przypadku materiał izolacyjny musi być dobrze przytwierdzony do ściany, a dodatkowo należy wzmocnić jego powierzchnię siatkę zbrojącą, którą zatapiamy w masie klejącej. Do przyklejania płytek musimy wybrać zalecane przez producentów okładziny, czyli specjalne zaprawy.

Jaki rodzaj łupka elewacyjnego wybrać na ścianę?

Najlepsza wyborem jest zakup tradycyjnego kamienia naturalnego, który jest już przygotowany i odpowiednio docięty oraz posiada po jednej stronie gładką powierzchnię, dzięki czemu nie musimy samodzielnie nic już docinać.

Drugim wyborem, na który decyduję się wiele osób jest kamień sztuczny. Łupek sztuczny jest często wybierane, gdyż jest on nieco tańszy od kamienia naturalnego. Producenci łupka elewacyjnego potrafią go tak przygotować, że przeciętna osoba nie jest w stanie odróżnić czy jest to kamień naturalny, czy też kamień sztuczny. Na specjalne zlecenia producenci mogą dla nas przygotować również kamienie ze wzorami, które chcemy posiadać na ścianach naszego domu.

Innymi rodzajami łupka elewacyjnego, które możesz kupić w Banku Kamienia to: granity, sjenity, piaskowce, wapienie, trawertyny oraz marmur właściwy.