Rodzaje systemów kominowych – przegląd

Wybór właściwego systemu kominowego jest niezwykle ważny, gdyż w przyszłości będzie miał on bezpośrednie przełożenie na nasze wydatki. Należy wybrać taką instalację, która nie sprawi nam problemów podczas montażu i spełni nasze wymagania. Wpływ na tą decyzję powinny mieć czynniki takie jak:

  • Powierzchnia wymagająca ogrzania
  • Konstrukcja domu
  • Dostępne środki finansowe
  • Rodzaj kotła
  • Ilość wolnego miejsca

Każdy rodzaj systemu kominowego posiada własne wady oraz zalety, które do pewnego stopnia możemy zmodyfikować w trakcie montażu oraz doboru akcesoriów.

Podział systemów kominowych

Rozróżniając poszczególne typy kominów, zazwyczaj głównym kryterium jest materiał, z którego są one wykonane. W zależności od wybranego tworzywa, te mogą wykazywać różne właściwości. Wyróżnia się cztery, najpopularniejsze rodzaje systemów kominowych:

  • Kominy ze stali nierdzewnej
  • Kominy murowane
  • Kominy z płyt ceramicznych
  • Kominy z kształtek betonowych

Na który z nich warto jest postawić podczas budowy własnego domu? To już zależy od konkretnego przypadku – najlepiej jest omówić wady i zalety każdego z nich.

Stal nierdzewna – jakie są jej atuty?

Systemy kominowe ze stali nierdzewnej są bardzo odporne na występujące w nich czynniki chemiczne, lecz wymagają precyzyjnego montażu. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji nie obciążają one ścian budynku, lecz zazwyczaj wymagają ulokowania bezpośrednio przy jednym z murów – z tego powodu kominy wolno stojące nie wchodzą w grę. Warto mieć na uwadze, że stal szybko się nagrzewa i wytraca temperaturę.

Kiedy stosować kominy murowane?

Kominy murowane to klasyczne rozwiązanie, które stosowane jest do dziś. Są one wydajne i wytrzymałe, lecz niestety należy liczyć się z dość wysokimi kosztami ich budowy. Najlepiej spisuje się cegła klinkierowa, które wykazuje wyjątkową odporność na wysokie temperatury. Ich silną stroną jest estetyczny wygląd oraz duża dowolność podczas montażu.

Uniwersalne systemy kominowe z ceramiki

Kominy ceramiczne warto zamontować wtedy, gdy nie jesteśmy przekonani co do wyboru kotła lub planujemy jego ewentualną zmianę. Tolerują one spaliny z niemal każdego rodzaju paliwa, a ich doskonałe właściwości termoizolacyjne nie zaburzają rozprowadzania energii cieplnej. Poza tym, mogą one być ulokowane w dowolnym miejscu, nawet bez wsparcia o ścianę.

Czy kominy betonowe to dobra inwestycja?

Główną zaletą kominów wykonanych z kształtek betonowych to dość niska cena oraz bardzo łatwy montaż. Są one solidne, aczkolwiek wymagają specjalnych zabezpieczeń przed wydzielanymi z kotła spalinami, aby nie uległy uszkodzeniu.