5 zasad poprawnego dobierania zasłon

W większości domów zasłony są dobierane według własnego uznania bez względu na panującą modą czy też dobranie zasłon do koloru ścian. Zasłony są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza pokoju dziecięcego czy też salonu i dzięki nim można zarówno powiesić zasłony, które będą powodowały, że wnętrze jest piękniejsze, jak również możemy powiesić zasłony, które kompletnie nie będą pasować, przez co tylko popsujemy cały wygląd.

Jak poprawnie dobrać i wieszać zasłony?

Zasłony możemy wieszać według określonych zasad i teraz omówimy sobie kilka z nich.

Zasada numer 1.

Powieś zasłony najwyżej jak to jest tylko możliwe. Powieszenie zasłon bardzo wysoko sprawia, że pomieszczenie i okno staje się od razu automatycznie większe. Dlatego karnisze do zasłon powinny być zamieszczone jak najwyżej tuż pod samym sufitem. Jeżeli powiesimy zasłony tuż nad oknem, to będą one pomniejszać to okno oraz zepsują cały wygląd pomieszczenia.

Zasada numer 2.

Mówi, aby powiesić zasłony szeroko za oknami. W tym przypadku musimy zamontować karnisz tak, aby można było powiesić zasłony z prawej i lewej strony okna. Jeżeli powiesimy zasłony zachodzące na okno, to automatycznie zmieni to nam elegancję pomieszczenia oraz zmniejszy jego naturalny rozmiar.

Zasada numer 3.

Mówi o tym, aby kupić zasłony szersze niż szerokość okien, które mamy wmontowane w naszym pokoju. Szersze zasłony powinny zakrywać cały karnisz oraz całe okno, a nawet wystawać z lewej i prawej strony. Szersza zasłony zdecydowanie lepiej się układają i po zasłonięcie okna nadają pokojowi elegancji oraz stylu.

Zasada numer 4.

Zasłony powinny być jak najdłuższe, czyli sięgające aż do samej podłogi. Wiele osób decyduję się na to, aby zasłony były tylko do parapetu, ale w dzisiejszych czasach nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zasłony, które sięgają podłogi wyglądają zdecydowanie piękniej i malowniczo oraz tworzą tak zwaną fale, ale i utrzymują odpowiednie proporcje całego pomieszczenia. Niestety jest tutaj taki problem, że większość sklepów oferuje zasłony o długości 2 i pół metra, więc rozwiązaniem jest tutaj po prostu zamówienie zasłon na wymiar.

Zasada numer 5.

Mówi o tym, aby wybrać naturalny materiał, ponieważ dzięki temu okno i wygląd tego pomieszczenia wygląda zdecydowanie lepiej, niż w przypadku gdy wybierzemy materiał zasłony, który ma domieszką poliestru.

Na koniec warto również wspomnieć, aby nie wybierać karnisza, który wykonany jest z plastiku lub co gorsza jest błyszczący, ponieważ to zasłona jest głównym atutem w oknach, a nie karnisze. Najlepiej wybrać standardowy kolor czarny lub biały, a jeżeli posiadamy dom z drewna to można także wybrać karnisze drewniane.

Dowiedz się więcej o zasadach poprawnego dobierania i wieszania zasłon.