Budowa domu kanadyjskiego- co warto sprawdzić?

Domy budowane w technologii szkieletowej do niedawna były postrzegane jako budynki nie do końca sprawdzające się w naszym klimacie. Wszystko to ze względu na to, że wskazywano na ich niskie parametry termoizolacyjne. Obecnie- wszystko to uległo zmianie, gdyż zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych do drewnianej konstrukcji szkieletowej pozwala na uzyskanie naprawdę ciepłych domów całorocznych także w Polsce. Jakie są jeszcze inne zalety domu kanadyjskiego?

Technologia, która umożliwia szybkie wznoszenie budynków

Jeśli chodzi o krótki czas realizacji projektów- domy kanadyjskie zdecydowanie nie mają sobie równych. Przyjmuje się budowa domu kanadyjskiego do ukończenia etapu konstrukcyjnego to około 2-3 miesiące czasu. Co ciekawe, może to jeszcze ulec skróceniu w sytuacji, kiedy do wykonywania konstrukcji zostaną wykorzystane elementy prefabrykowane. Ze względu na krótszy czas pracy ekipy zajmującej się stawianiem zabudowy- koszty nie są tak wysokie jak w przypadku domów murowanych. Stąd też często domy kanadyjskie są uważane za tańsze.

To na co na pewno powinniśmy zwrócić uwagę to fakt, że wznoszenie budynków szkieletowych właściwie prawie w ogóle nie wymaga przeprowadzania prac mokrych na budowie, a co za tym idzie- mrozy oraz okres zimowy nie są już aż takim ograniczeniem. Większość prac przy takiej zabudowie można wykonywać przez cały rok. Jedyne, co musi zostać odpowiednio zaplanowane to wylewanie płyty fundamentowej.

Dobre parametry izolacyjne

Solidnie wyglądający dom z drewna to nierzadko spotykany widok w wielu krajach, w których sezon zimowy jest nawet bardziej srogi od naszego. Mowa tutaj na przykład o państwach skandynawskich. Wszystko to pokazuje, że zastosowanie odpowiedniej technologii pozwala budować bardzo wydajne cieplnie domy, które dobrze radzą sobie z minusowymi temperaturami.

Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie łączenie drewnianej konstrukcji z wielowarstwowymi ścianami oraz izolacją w taki sposób, aby nie pojawiały się mostki termiczne. Więcej informacji na temat tej technologii można znaleźć na stronie- drewdom.pl. Znajdziemy tutaj także informację o trwałości budynków wznoszonych w takiej technologii, która nie jest wcale mniejsza od tych inwestycji, które są murowane.

Dom, w którym nie trzeba obawiać się o łatwopalność konstrukcji

Ze względu na fakt, że drewno jako surowiec jest materiałem łatwopalnym, czasem można spotkać się z opinia związaną z tym, że domy kanadyjskie również są łatwopalne. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż stosowana technologia pozwala niemalże całkowicie wykluczyć ten problem. Analizując więc zalety domu kanadyjskiego można powiedzieć, że jest to dom o konstrukcji lekkiej, gdzie elewacja może być tynkowana, a sam budynek jest wyjątkowo bezpieczny dla swoich użytkowników.

– Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego drewna konstrukcyjnego z charakterystycznym frezem. Dzięki niemu płomienie raczej ślizgają się po powierzchni belek.

– Wielowarstwowe ściany oraz elementy izolacyjne stosowane w takich budynkach są całkowicie niepalne. To znacząco podnosi bezpieczeństwo przebywania w budynku.