Certyfikacja ENEC – wszystko, co musisz wiedzieć

Urządzenia elektryczne i elektroniczne to szczególna kategoria towarów. Muszą być bezpieczne, ale i kompatybilne z resztą infrastruktury, więc żeby ułatwić klientowi wybór, stosowany jest system certyfikatów potwierdzających jakość sprzętu. Jednym z ważniejszych jest znak ENEC – co dokładnie oznacza?

Czy producent musi się starać o certyfikat ENEC?

Obowiązkowy dla produktów elektronicznych jest znak CE, potwierdzający zgodność z unijnymi normami. ENEC jest natomiast certyfikatem dobrowolnym – produkty bez tego znaku wciąż mogą być wprowadzone na unijny rynek. Certyfikat ENEC jest honorowany w całej Europie oraz w wielu krajach spoza tego kontynentu, dlatego producentom sprzętu elektronicznego i elektrycznego opłaca się o niego starać, a koszty związane z badaniami i przeprowadzeniem certyfikacji powinny się szybko zwrócić.

Co ważne, producent nie może sam sobie nadać tego certyfikatu, nawet jeśli dysponuje profesjonalnym laboratorium badawczym. Parametry danego urządzenia musi potwierdzić jednostka niezależna, posiadająca licencję na wydawanie certyfikatów.

Kiedy wykonuje się badania?

Testowanie sprzętu zaczyna się jeszcze przed wprowadzeniem urządzenia na rynek. Badania wykonuje pracownia Predom, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, z pomocą którego można dokładnie sprawdzić parametry produktu i ocenić ich zgodność z różnymi normami. To jednak nie jest koniec. Znakowanie ENEC zakłada nadzór po wydaniu certyfikatu – w tym celu przeprowadza się testy weryfikacyjne, zazwyczaj raz do roku, chyba że umowa zakłada inaczej.

Jakie produkty dostają certyfikat ENEC?

Znak ENEC mówi, że produkt jest zgodny z deklaracjami producenta co do jego jakości oraz poprawnego działania. Certyfikacja jest możliwa tylko w zakładach, gdzie proces wytwarzania towaru pozwala utrzymać powtarzalność produkcji, prócz tego wymaga się też, aby w firmie został wdrożony system zarządzania ISO 9001.

Wraz ze sprzętem zgłoszonym do certyfikacji producent musi dostarczyć karty katalogowe wyrobu, instrukcje, wykaz wszystkich komponentów, dokumentację dotyczącą konstrukcji oraz produkcji urządzenia. Wszystkie wydane certyfikaty ENEC są rejestrowane i w każdej chwili można sprawdzić ich autentyczność. Produkty ze znakiem ENEC kwalifikują się do certyfikacji ENEC+.