Cieśla – czym się zajmuje? Poradnik budowlany

Jednym z najpotrzebniejszych zawodów w branży budowlanej jest bez wątpienia cieśla. Profesja ta wiąże się z wykonywaniem prac na placu budowy oraz w trakcie remontów. Zakres jego obowiązków jest na tyle szeroki, że przedstawiciel tego typu zawodu znajdzie zatrudnienie przy wykonywaniu wielu konstrukcji. Praca cieśli polega na obróbce drewna – wiąże się to nie tylko ze znajomością jego gatunków, ale także jego właściwości. Powinien on umieć dobierać drewno odpowiednie do stworzenia danej konstrukcji.

Zawód ten występuje także pod inną nazwą, cieśla jest nazywany także stolarzem budowlanym. Odpowiedzialny jest za przygotowanie potrzebnych na placu budowy konstrukcji. Przy swojej pracy potrzebuje narzędzi i preparatów, dzięki którym będzie mógł odpowiednio zabezpieczyć drewno przed zniszczeniem. Powinien on także umieć m.in. wyginać drewno pod odpowiednim kontem, a także umiejętnie łączyć ze sobą materiały. Praca ta wymaga wielu kwalifikacji i zdolności.

Ceśla – potrzebne umiejętności

Cieśla musi mieć także umiejętność czytanie rysunków technicznych oraz zdolność odczytywania planów budowy. Istotne jest to, aby potrafił on pracować w różnych warunkach atmosferycznych, ponieważ jego praca wiąże się z przebywaniem na zewnątrz. Co więcej, cieśla powinien cechować się sprawnością fizyczną, która umożliwi mu sprawne wykonywanie pracy. Podczas wykonywania swoich obowiązków winien on być cierpliwy i precyzyjny. Z jego pomocą powstają np. drewniane szkielety domów. Cieśla szalunkowy odpowiedzialny jest za przygotowanie szalunku, który nada odpowiedni kształt przyszłej konstrukcji. Mało kto wie, ale cieśla znajdzie także zatrudnienie w dziedzinie żeglugi – jego umiejętności i doświadczenie sprawdzą się przy mniejszych, drewnianych statkach.

Aby wyszkolić się w tym kierunku, należy ukończyć odpowiednią szkołę zawodową albo kurs, który dobrze przygotuje kandydata do zawodu. Niewątpliwą zaletą będzie także umiejętność posługiwania się językiem obcym. Decydując się na wykonywanie warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami, bowiem praca ta jest wymagająca, ale bez wątpienia daje wiele satysfakcji. Cieśla niezastąpiony jest na placu budowy, dzięki niemu możliwe tworzenie jest trwałych konstrukcji. Powinien on być gotowy na pracę na wysokości razem z dekarzem, ale i w wykopanych rowach. Praca przy pomocy chemikaliów do impregnacji drewna może wiązać się z potrzebą zaopatrzenia się w ubrania ochronne i maskę. Co więcej, zawód ten wymaga także pracy narzędziami czy urządzeniami, przy obsłudze których trzeba zachować szczególną ostrożność.