Co sprawdzić przed zakupem działki pod budowę własnego domu jednorodzinnego?

Czeka Cię zakup działki pod budowę? Nie podejmuj decyzji pochopnie lub pod wpływem chwili! Zanim umówisz się do notariusza, koniecznie sprawdź kilka najważniejszych kryteriów, które umożliwią optymalne dopasowanie posesji do Twoich potrzeb. Co powinieneś skontrolować przed zawarciem umowy?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem działki obowiązkowo sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dowiesz się z niego, jakie jest przeznaczenie terenu oraz czy wzniesienie na nim budynku jest w ogóle dopuszczalne. Co więcej, w niektórych MPZP precyzyjnie określono, jakie obiekty mieszkalne mogą powstać na danej działce. Uchwała może bowiem narzucać zarówno ich wymiary i ilość kondygnacji, jak i geometrię dachu – bezpośrednio determinując możliwe do zrealizowania projekty domów.

W Twojej gminie nie ma MPZP? Pozostaje Ci wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Taka sytuacja dotyczy wielu działek, szczególnie tych zlokalizowanych poza terenami miejskimi, a czas oczekiwania na dokument może wynosić nawet kilka miesięcy. Z tego względu warto odpowiednio wcześnie zadbać o sprawdzenie tej kwestii.

Księgi wieczyste

Po zapoznaniu się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy, swoje kroki powinieneś skierować do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Znajdziesz tam wydział ksiąg wieczystych, w których sprawdzisz, do kogo należy działka oraz czy nie jest ona obciążona prawami na rzecz osób trzecich, roszczeniami, ograniczeniami w użytkowaniu czy długami hipotecznymi. Obecnie możesz także zaznajomić się z zapisami KW przez Internet. Wystarczy, że znasz numer księgi i wpiszesz go w specjalnej wyszukiwarce, aby już po chwili przeglądać wszystkie jej działy.Co sprawdzić przed zakupem działki pod budowę własnego domu jednorodzinnego?

Ukształtowanie terenu

Kolejnym ważnym aspektem do sprawdzenia jest ukształtowanie terenu. Posesja pozornie płaska na zdjęciach, może w rzeczywistości okazać się pełna wzniesień i dołków – utrudniających zlokalizowanie projektu domu. Z tego względu najlepszym pomysłem będą osobiste oględziny, które pozwolą na własne oczy przekonać się, jak wygląda nieruchomość gruntowa. Uważaj przy tym na działki porośnięte wysoką trawą czy krzakami, które utrudnią rzetelną ocenę całokształtu posesji. W takich sytuacjach warto poprosić o ich wykoszenie bądź wezwać specjalistę, który zmierzy kąt ich nachylenia.

Uzbrojenie i dostęp do drogi

Kolejnym, równie istotnym kryterium przy zakupie działki jest jej uzbrojenie. Powinna być ona wyposażona w dostęp do sieci energetycznej, kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Brak mediów może co prawda korzystnie wpłynąć na cenę posesji – generując jednak duże wydatki w późniejszym czasie, związane z doprowadzeniem prądu czy wody. Podobnie wygląda kwestia drogi dojazdowej. Jest ona niezbędna, aby możliwe było uzyskanie pozwolenia na budowę domu wybranego na stronie https://projekty.muratordom.pl. Ponadto brak odpowiednio szerokiej i utwardzonej drogi utrudni lub wręcz uniemożliwi dojazd ciężkiego sprzętu, stanowiąc spory kłopot podczas realizacji inwestycji.

Kupno działki pod wymarzony dom to poważna decyzja. Dokonując wyboru, kieruj się nie tylko walorami estetycznymi czy atrakcyjną ceną gruntu. Pamiętaj także o sprawdzeniu najważniejszych dokumentów, jak również ukształtowania terenu czy dostępu do mediów. Dzięki temu unikniesz pomyłek, które mogłyby rzutować na Twoje późniejsze zadowolenie z wybranej nieruchomości.