Co zrobić, by zwierzęta hodowlane nie uciekły?

Owszem, poczujesz, ale nie będzie to dla Ciebie niebezpieczne, za to Twoja trzódka nie rozbiegnie się po okolicy. W opisany poniżej sposób utrzymasz w komplecie zarówno większe zwierzęta, jak bydło czy konie, jak i niesfornego psa czy kota.

Trochę techniki

Czym jest pastuch elektryczny? To rodzaj ogrodzenia, zabezpieczającego pastwisko czy wybieg przed wychodzeniem z niego zwierząt, ale także przed wchodzeniem na nie z zewnątrz na przykład dzikiej zwierzyny. Ogrodzenie elektryczne musi się składać z impulsowej przetwornicy, wytwarzającej krótki impuls elektryczny o częstotliwości poniżej 1 Hz, napięciu 10 kilowoltów i małej energii (maksymalnie kilka dżuli). Do tego potrzebny jest nieizolowany przewód (może być w formie grubszej taśmy). Przeciwny biegun  trzeba uziemić. Drut musi być rozciągnięty na słupkach z izolatorami i, co bardzo ważne, tak, by nie dotykały do niego żadne rośliny, przedmioty czy choćby trawa. W przypadku deszczu bowiem czy nawet rosy spowodują uziemienie pastucha albo zmniejszenie jego mocy. I nasza trzódka rozbiegnie się po okolicy. Tak, to nie żart: zwierzęta bardzo szybko uczą się zarówno tego, że działający pastuch to nic przyjemnego jak i rozpoznawania, kiedy nie działa. Do kompletu potrzebujemy jeszcze źródła zasilania: akumulatora lub sieci elektrycznej. Projektując ogrodzenie elektryczne trzeba uwzględnić to, iż między punktem uziemienia a najdalszym fragmentem ogrodzenia może być maksimum 10 kilometrów.

Dla kogo?

Masz sprytnego psa, którego chcesz powstrzymać przed wychodzeniem pod ogrodzeniem? Przyda Ci się pastuch elektryczny. Na rynku są nawet zestawy dedykowane specjalnie dla powstrzymania przed wycieczkami mniejszych zwierząt. W tym przypadku przewód (drut, plecionkę) należy zawiesić na 3-4 poziomach, w zależności od wielkości pupila (niższy na wysokości około 15 cm, kolejny na wysokości nosa psa).

Jeśli chodzi o duże zwierzęta, takie jak bydło czy konie, ogrodzenie pastuchem elektrycznym jest bardzo efektywne i popularne. Paliki rozstawić należy wówczas co około 4-5 metrów, a taśmę zawiesić na dwóch poziomach: dolnym około 80 cm i górnym na wysokości 140-150 cm. Słupki nie muszą być drewniane, w dostępnych na rynku zestawach można przebierać wśród różnego rodzaju słupków plastikowych a nawet metalowych.

W obu sytuacjach trzeba bardzo pilnować, by drut nie dotykał gałęzi, trawy czy czegokolwiek, co zmniejszy moc ogrodzenia elektrycznego. Popularnym i dość wygodnym rozwiązaniem wejścia na pastwisko ogrodzone elektrycznym pastuchem jest specjalna sprężyna.

Elektryczni esteci

Warto wiedzieć, że również miłośnicy trendów znajdą coś dla siebie, by uczynić swoje ogrodzenie niepowtarzalnym. Wystarczy tradycyjne białe bądź czarne słupki zastąpić kolorowymi, a na zestaw bramowy wybrać rączkę na przykład różową.