Czy biokominek wiszący to dobry sposób na ogrzanie domu… lub mieszkania?

Czym grzać zimą? Jak przetrwać najchłodniejsze dni w komfortowych warunkach? Wszakże węgla brakuje, a ceny gazu potrafią zwalić z nóg. Nie inaczej jest w przypadku energii elektrycznej. Ta sytuacja martwi wielu Polaków i to nie tylko w domach jednorodzinnych. Niestabilna koniunktura rynku paliw raczej nie napawa optymizmem na przyszłość. Dlatego alternatywne źródła ciepła stają się coraz popularniejszym tematem przy polskich stołach. Biokominek wiszący to rozwiązanie, które może zaspokoić większość potrzeb. Sprawdźmy więc, jakie korzyści niesie ze sobą takie urządzenie, i czym kierować się podczas wyboru.

Biokominki wiszące ogólnie

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zamiast węgla czy drewna w kominku płonie paliwo etanolowe, nazywane także biopaliwem. Zamiast ciemnego dymu zaś lub CO2 do atmosfery uwalniana jest wyłącznie para wodna. A do tego całe urządzenie zwisa swobodnie nad stołem albo w rogu pokoju. Oto biokominek wiszący. Choć brzmi to wszystko jak wymysł science fiction, takie urządzenia stanowi dziś rozsądną i w stu procentach ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych sposobów ogrzewania. Za pomocą tego typu sprzętu można bezproblemowo ogrzać pomieszczenie do 30 m kw., choć bardziej wydajne modele również są dostępne.

Co więcej, jako że w tym wypadku produktem spalania paliwa jest para wodna, kominek ekologiczny nawilża powietrze, podczas gdy klasyczna instalacja je zwykle wysusza. Dla wielu z nas takie rozwiązanie to problem natury zdrowotnej, ale i meble na tym tracą. Biokominek wolnostojący czy taki zwisający z dowolnego miejsca rozwiązuje sprawę. Nie dość więc, że zapewni ogrzewanie, to jeszcze poprawi jakość powietrza. A jakie wrażenie zrobi na gościach… To jednak dopiero początek!

Ekologiczny kominek do mieszkania

Niezwykle istotną cechą biokominków wiszących jest również to, że nie muszą spełniać określonych norm bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że nie trzeba budować systemu odprowadzania sadzy i trujących spalin, ponieważ one nie występują. W gruncie rzeczy możemy zainstalować biokominek wiszący w niemalże dowolnym miejscu. Dotyczy to również mieszkań na wyższych kondygnacjach. Do tej pory posiadanie prawdziwego kominka na 10 piętrze bloku było strefą nierealnych marzeń. Teraz każda polska rodzina może cieszyć się ciepłem i pięknem żywego ognia bez ograniczeń.

Oczywiście, same urządzenia nie powstają z materiałów łatwopalnych. Są mocne, wręcz długowieczne. Tak zostały zaprojektowane, aby mogły służyć latami. Do tego bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości. Brak przewodów kominowych oraz sadzy likwiduje potrzebę sezonowych zabiegów pielęgnacyjnych, które wiążą się z dość sporą dawką brudu. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy musieli samodzielnie czyścić komin. Biokominek wiszący na paliwo etanolowe nie wymaga takich czynności. To bardzo schludne i eleganckie urządzenie.

Czym kierować się przy wyborze biokominka?

Szeroki wybór biokominków w Polsce pozwala dobrać sprzęt do każdego wnętrza. Niemniej znalezienie idealnego modelu wymaga zastanowienia. Sprzęt powinien być dostosowany nie tylko do naszych potrzeb estetycznych, ale i użytkowych. Musimy dokładnie określić powierzchnię, którą chcemy dogrzać oraz sposób instalacji. Czy urządzenie będzie montowane bezpośrednio do ściany niczym nowoczesny telewizor, czy może coś innego sprawdzi się w danym pomieszczeniu? W nowej kamienicy z wysokim sufitem biokominek wiszący może okazać się strzałem w dziesiątkę. Niemniej rodzaj kominka nigdy nie powinien być dobrany przypadkowo, pod wpływem chwili. Sprawę należy gruntownie przemyśleć i skonsultować ze sprzedawcą.