Czy kamień dekoracyjny można kłaść na farbę?

Elegancki styl i nowoczesny wygląd jest tym, o czym marzy każda pani domu. Kamień dekoracyjny zyskuje coraz większe uznanie i coraz więcej osób decyduje się, aby kawałek ściany w swoim domu pokryć właśnie kamiennymi płytkami. Naturalny kamień dekoracyjny czy nawet sztuczny jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy połączyć go z innymi materiałami takimi jak drewno tynk, czy też szkło.

Gdzie stosowany jest kamień dekoracyjny?

Obecnie kamień dekoracyjny możemy zauważyć zarówno w tych nowoczesnych domach, ale także w wielu domach tradycyjnych. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzaje płytek dekoracyjnych, które imitują naturalny kamień. Mają one już przycięty nieregularny kształt, dzięki czemu wszystko wygląda jakby ściana była ułożona z prawdziwych cegieł.

Możemy zamówić zarówno dostępne i gotowe materiały dekoracyjne, ale także na specjalne zamówienie kamień dekoracyjny może zostać przygotowany w takich kolorach, jakie sobie wybierzemy oraz w takich kształtach, jakie uznamy za stosowne.

Jak przygotować ścianę do dekoracji kamieniem?

W miejscu, w którym mamy zamiar położyć kamień dekoracyjny, powinniśmy oczyścić to miejsce ze wszystkich zabrudzeń, aby nie było żadnych problemów przy dekorowaniu miejsca kamieniem. Jeśli miejsce, w którym będziemy kłaść kamień dekoracyjny jest już czyste i gładkie to możemy od razu przystąpić do gruntowania. Jeśli na ścianie znajduje się odpadająca czy też łuszcząca się farba, to najpierw musimy ją dokładnie usunąć. Na koniec w miejscach, gdzie powstały ubytki nakłada się odpowiednią masę szpachlową.

Zanim jeszcze przystąpimy do układania kamiennych płytek, musimy pokryć całą ścianę środkiem gruntującym, żeby jej przyczepność była lepsza. Dopiero po około 24 godzinach od przygotowania ściany sprawdzamy, czy jest już ona wyschnięta i wtedy możemy zacząć kłaść płytki dekoracyjne. Kamień dekoracyjny, który zakupimy należy dokładnie sprawdzić i zobaczyć czy nie ma on żadnych wad i czy wszystkie krawędzie są równe. Jeżeli zobaczymy, że któraś z krawędzi wystaje, to należy ją wyrównać i usunąć niepotrzebne elementy papierem ściernym.

Sposoby klejenia kamienia dekoracyjnego

Kamień dekoracyjny możemy przykleić na dwa sposoby. Pierwszy sposób to nałożenie kleju na płytki i przyklejenie do ściany, a drugi to nałożenie kleju na ścianę i przyłożenie do ściany kamienia dekoracyjnego. Kiedy już nałożymy wszystkie płytki dekoracyjne, to warto po wyschnięciu spoiny zabezpieczyć ścianę, spryskując ją specjalnym impregnatem. Pozwoli to nam na utrzymanie kamienia w dłuższej żywotności oraz będzie go można łatwiej czyścić.