Czym jest i jakie korzyści niesie maślan sodu?

Praca jelit ma duże znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Niestety obecnie wiele osób odczuwa różne dolegliwości związane z układem trawiennym. Jedną z przyczyn tych zaburzeń jest zmniejszona produkcja maślanu sodu przez bakterie jelitowe. Wówczas konieczna jest suplementacja preparatami zawierającymi ten związek. Warto zatem dowiedzieć się więcej o jego właściwościach i korzyściach wynikających z przyjmowania kwasu masłowego.

Krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy

Maślan sodu jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym. W swojej strukturze zawiera on cztery atomy węgla i grupę karboksylową. Związek ten jest wytwarzany w jelicie grubym przez florę bakteryjną i ma bardzo ważną rolę w procesach, jakie zachodzą w tym obszarze. Przede wszystkim odpowiada za fermentowanie włókien błonnika oraz zaopatruje w energię komórki ściany okrężnicy. Kwas masłowy to związek konieczny również dla utrzymania poprawnie funkcjonującej bariery pomiędzy okrężnicą a krwiobiegiem. Oprócz tego optymalne stężenie maślanu sodu w jelitach pozwala zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych układu pokarmowego.

Leczenie chorób zapalnych

Żeby w jelicie grubym były wytwarzane odpowiednie ilości kwasu masłowego, muszą panować w nim odpowiednie warunki. Mikrobiota jelitowa preferuje bowiem kwaśne środowisko, czyli takie, w którym pH jest niskie. Z tego powodu w niektórych przypadkach dochodzi do zaburzeń produkcji maślanu sodu. Wówczas konieczne jest przyjmowanie właściwego suplementu diety. Takie preparaty uzupełniają niedobory kwasu masłowego, co pomaga podczas leczenia licznych zaburzeń układu pokarmowego. Preparaty znajdą zastosowanie, chociażby w przypadku schorzeń zapalnych jelita takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Tutaj głównymi korzyściami wynikającymi z przyjmowania środka będzie przyspieszenie procesów regeneracyjnych nabłonka i poprawa stanu błony śluzowej jelita. Oprócz tego kwas masłowy pozwala zmniejszyć skutki niewydolności oksydacyjnej oraz wpływa na szybsze dojrzewanie i rozmnażanie kolonocytów.

Leczenie biegunek

Nie tylko choroby zapalne są wskazaniem do zażywania maślanu sodu. Ta substancja będzie również skuteczna do leczenia biegunek bez względu na ich przyczynę. Kwas masłowy normalizuje bowiem w jelitach procesy wchłaniania wody i sodu, a także wpływa korzystnie na ich motorykę. W ten sposób reguluje wypróżnienia, pozwalając szybciej pozbyć się tej kłopotliwej dolegliwości. Jak widać maślan sodu to związek pomagający w terapii różnych schorzeń układu trawiennego. Warto zatem włączyć go do diety w trosce o zdrowie swoich jelit.