Czym jest piasek w nerkach i jak mu zapobiegać?

Jeśli zdarza ci się czuć silny ból w okolicy podbrzusza połączony z parciem na pęcherz, nudnościami oraz wymiotami — najprawdopodobniej cierpisz na kamicę nerkową. Jest to niestety bardzo bolesna choroba, ale dzięki odpowiedniej diecie, praktykom zdrowotnym i suplementacji niezbędnych składników można ją nieco złagodzić.

Czym jest piasek nerkowy i czy różni się jakoś od kamieni?

Nasze nerki nieustannie pracują, filtrując krew, oddzielając szkodliwe produkty przemiany materii, a także pozostałości leków, które następnie trafiają do moczu i wraz z nim opuszczają organizm. Problemy prowadzące do kamicy nerkowej zaczynają się wtedy, gdy stężenie związków, które mogą tworzyć osady zaczyna przekraczać tak zwany próg rozpuszczalności. Wówczas powstają tak zwane złogi (kamienie albo piasek nerkowy), które wytrącają się ze skrystalizowanych składników moczu. To właśnie owe złogi stają się następnie przyczyną takiego bólu i dyskomfortu i to z nimi należy walczyć, chcąc dbać o zdrowie nerek.

Jak zapobiegać powstawaniu piasku nerkowego?

Jednym ze sposób zapobiegania powstawaniu piasku nerkowego jest prowadzenie zdrowego stylu życia, uwzględniającego starannie przygotowaną dietę, niesprzyjającą obciążaniu nerek, stosowanie oczyszczających, zdrowych detoksów. To pierwszy krok, żeby zwiększyć jego efektywność, warto również wspomagać się suplementami diety i preparatami, takimi jak: Fitolizyna, których skład zapewnia działanie moczopędne i przeciwzapalne. Zawiera ona między innymi wyciąg z kłącza perzu, z łusek cebuli, liści brzozy, korzenia pietruszki, nasion kozieradki, nawłoci, skrzypu, lubczyka i rdestu ptasiego. To wyjątkowo bogate połączenie podawane jest w formie pasty do przygotowania zawiesiny, którą należy wypić w połączeniu z wodą.

To jednak nie wszystko. Istnieje co najmniej kilka rodzajów kamicy nerkowej, a z każdym z nich należy postępować inaczej. Dla przykładu zdrowa dieta w przypadku kamicy szczawianowej powinna wykluczać z diety takie produkty, jak szczaw, szpinak, herbata, kawa, buraki, rabarbar czy kakao. Zalecania żywieniowe w odniesieniu do każdego z rodzajów są oczywiście inne. Podstawowym wymogiem zdrowotnym jest spożywanie dużej ilości płynów. Do tych praktyk warto dołączyć również wspomagającą kurację odpowiednimi preparatami, co może uchronić pacjentów od przykrych dolegliwości związanych z usuwaniem kamieni i piasku nerkowego.