Sauny zyskują coraz większa popularność. Młodzi ludzie nierzadko decydują się nawet na budowę własnej sauny w domu. Daje to z pewnością większy komfort użytkowania i umożliwia korzystanie z niej o dowolnych godzinach, bez konieczności umawiania się czy dostosowywania terminów. Jest to również okazja do spędzenia miłych chwil z partnerem lub z partnerką w prywatnym miejscu, do którego tylko my mamy wstęp.
Zalety korzystania z sauny
Korzystanie z sauny to nie tylko przyjemność i relaks, ale również szereg korzyści zdrowotnych. W wyniku wysokiej temperatury otoczenia, temperatura ciała osoby przebywającej w saunie już po kilkunastu minutach podnosi się o jeden stopień. W organizmie dochodzi wtedy to bezpiecznego “stanu podgorączkowego”. Wszystkie procesy zachodzące w ciele przyspieszają oraz wzrasta intensywność działania układu immunologicznego. Dzięki temu kształtuje się lepsza odporność organizmu, a wszystkie wirusy i bakterie znajdujące się wtedy w ciele giną. Sauna dodatkowo poprawia ukrwienie organizmu i rozluźnia napięte mięśnie. Jest to więc również świetne rozwiązanie dla sportowców.
Rodzaje saun
Decydując się na budowę sauny w domu musimy wybrać, który rodzaj jest dla nas najbardziej odpowiedni i komfortowy.
- Sauna sucha – jest to sauna o najbardziej drastycznych warunkach. Temperatura powietrza przekracza 100 stopni Celsjusza przy jednoczesnej wilgotności maksymalnie 10%. Sesje w tej saunie trwają najkrócej, skóra bardzo szybko się poci, a włosy niemal parzą. Nie jest ona polecana osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z sauną.
- Sauna mokra – jest znacznie bardziej przyjemniejsza dla amatorów i początkujących. Temperatura w niej stopniowo wzrasta od około 50 do 90 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza to natomiast 40-20%.
- Sauna parowa – tutaj temperatura rzadko przekracza 65 stopni Celsjusza. Wzrasta natomiast wilgotność powietrza do 40 lub nawet 60%. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie generatora pary.
Jak wybrać piec?
Osoby nie w temacie mogą mieć wątpliwości, co do wyboru pieca dostosowanego do odpowiedniego rodzaju sauny. Przede wszystkim musimy jednak wiedzieć, że piec do sauny suchej i mokrej ma dokładnie taką samą konstrukcję. Różnica polega tylko na tym, że w saunie mokrej rozgrzane kamienie polewa się zimną wodą w trakcie sesji.
Jeżeli marzymy o saunie parowej sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj konieczny będzie zakup pieca dwu-funkcyjnego o wbudowanym parowniku. Wyparowuje on odpowiednie ilości wody, dzięki czemu podnosi wilgotność powietrza do nawet 65%.