Czym są komunikanty i jaka jest ich rola w kościele?

Najprościej tłumacząc komunikantami nazywamy małą hostię w chrześcijaństwie. Jest to nic innego jak opłatek, który przyjmowany jest podczas komunii świętej, z tym że musi on ulec konsekracji. W kościele katolickim, gdy Hostia zamieni się w komunikant, przechowywana jest w specjalnych puszkach. Dzięki temu możemy ją także dostarczyć do wszystkich osób, które nie mogą uczestniczyć w mszy świętej, aby przyjąć komunię świętą ,więc zabiera się komunikanty w puszkach do domów chorych oraz wszędzie tam, gdzie człowiek nie może przyjść do kościoła.

Z czego produkuje się komunikanty?

Komunikanty pieczone są z mąki i wody są najpopularniejsze i ich kolor jest biały. Są również inne komunikanty, które zostały stworzone z dodatkiem mąki pszennej razowej i wtedy przyjmują one kolor brązowy. Komunikanty występują także w różnych wielkościach i te, które przyjmujemy na mszy świętej mają najczęściej średnicę 35 mm. Na obydwóch stronach zostały odciśnięte ornamenty, które tworzą znak krzyża. Spotkamy także również w innych parafiach komunikanty o wymiarach 28 mm i 45 mm.

Na niektórych mszach możemy także spotkać bardzo duże hostię, które wykorzystywane są do koncelebry i mają one średnicę od 125 do nawet 250 mm. Tak duże hostie używa się na myszach, gdy odprawiają wielu kapłanów. Możemy podzielić je na wiele różnych części, w zależności od tego ilu kapłanów odprawia msze.

Jeszcze inną ciekawostką jest to, że niektóre komunikanty wytwarzane są z produktów niskoglutenowe. Zgodę na to wyraziła Diecezja radomska i tylko jedna firma może produkować takie komunikanty. Zawartość glutenu badana jest przez specjalistów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie tuż po upieczeniu.

Jaką rolę w kościele pełnią komunikanty?

Komunikanty przyjmujemy podczas komunii świętej i jest to znak, że przyjmujemy do siebie ciało Jezusa Chrystusa. Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka, który pierwszy raz przystępuje do komunii świętej.

Czasami mogą zdarzyć się sytuację, kiedy to komunikant podczas przyjmowania komunii spadnie na ziemię i wtedy wiele osób uruchamia sobie podświadome komunikat o tym, że stało się coś złego lub nie mamy szacunku dla Najświętszego Sakramentu. W takiej sytuacji nie powinniśmy się niczym przejmować, a komunikat z podłogi powinien podnieść kapłan lub osoba pomagająca w rozdawaniu komunii świętej. Jeżeli komunikat będzie czysty, to możemy przyjąć ten sam, natomiast zostanie ubrudzony, to powinniśmy otrzymać nowy, a ten, który upadł zamyka się w specjalnym naczyniu z wodą, aż do jego całkowitego rozpuszczenia.