Dermokosmetyk – czym jest oraz jaki ma wpływ na organizm?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kosmetyków z najbardziej bezpiecznych źródeł, czyli z aptek. Dermokosmetyki są preparatami kosmetycznymi, które powstały w wyniku połączenia wiedzy dermatologicznej, chemicznej oraz kosmetologicznej. Są to wyjątkowe preparaty, które powstały w trosce o delikatną, wrażliwą, alergiczna, a także często objętą chorobami dermatologicznymi skórę. Czym różni się dermokosmetyk od kosmetyku?

Dermokosmetyk – czym tak naprawdę jest?

Regulacje prawne odnoszące się do preparatów kosmetycznych nie określają, czym dokładnie jest kosmetyk naturalny, „bio” czy ekologiczny, a także nie precyzują definicji dermokosmetyku. Wszystkie wymogi, jakie są stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej, są zawarte w dyrektywie 76/786/WE. Ponadto na rynku polskim obowiązuje również Ustawa o kosmetykach z 2001 r.

Wszystkie produkty dermatologiczne mają określone właściwości oraz powstają w sterylnych i kontrolowanych warunkach ze zwiększonymi wymaganiami, co do ich jakości. Każdy produkt produkowany jest pod kątem konkretnej dolegliwości skórnej bądź wieku, jak i również jest testowany dermatologicznie. Ich receptury są efektem współpracy dermatologów, kosmetologów oraz innych specjalistów ze zbliżonych branż medycznych i farmaceutycznych. Dodatkowo kosmetyki dermatologiczne prawie nie posiadają w swoim składzie konserwantów, a substancje te zostały zastąpione przez m.in. antyoksydanty, lipidy czy składniki pochodzenia roślinnego. Jednym z przedstawicieli producentów tej grupy produktów jest firma Cetaphil, która posiada dość szeroką ofertę dermokosmetyków.

Kosmetyk a dermokosmetyk – jakie są różnice?

Produkty kosmetyczne, które są dostępne w aptece, są przeznaczone dla osób, u których wystąpiły pewne dolegliwości skórne. Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest wsparcie pielęgnacji skóry, która została objęta problemami dermatologicznymi. W związku z powyższym produkcja dermokosmetyków jest bardzo podobna do procesu powstawania leków. Już podczas tworzenia receptury, wszystkie zastosowane składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z kosmetologami i lekarzami dermatologami, a ich proporcje ze specjalistycznymi ośrodkami chemicznymi. Proces produkcji jest zbliżony do produkcji leków, ponieważ produkty te powstają w sterylnym środowisku – podobnie jak leki farmaceutyczne. Uwzględniając przeznaczenie dermokosmetyku, można stwierdzić, iż są to preparaty, które powinny charakteryzować się pewnymi właściwościami:

  • nie powinny zawierać m.in. barwiących konserwantów, środków zapachowych, substancji modyfikowanych genetycznie,
  • powinny być bezwonne i bezbarwne, o minimalnej ilości nieuczulających, bezpiecznych konserwantów,
  • powinny być hypoalergiczne,
  • powinny zawierać wysoką ilość określonych substancji bioaktywnych,
  • powinny być poddane specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze skłonnej do alergii, wrażliwej.