Dlaczego torebki filcowe są tak popularne?

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno jedynym sposobem na pokazanie kultury i tradycji polskiej w materiałach prasowych na lotniskach całego świata było zdjęcie zespołu Mazowsze w kociewskich pasiakach. Folklor tak lekceważony przez Polaków, a przynajmniej tych mieszkających w dużych miastach miał z jakiegoś niewiadomego powodu zachwycić i zachęcić do podróży do naszego kraju obcokrajowców. 

Jak skutecznie promować folklor danego Państwa?

Aby w dzisiejszych czasach w sposób zachęcający sprzedać folklor danego państwa trzeba naprawdę mieć na to pomysł. Jak dotąd jedynym akceptowalnym pomysłem na szerzenie współcześnie folkloru danego państwa jest albo przeniesienie go do zupełnie innego poziomu, choćby zaginionej cywilizacji albo umiejętne połączenie go z motywami współczesnymi, jak to pokazuje muzyka folkowa czy mniej więcej co 10 lat moda.

Moda zawsze lubiła czerpać z folkloru, również na polskim gruncie. Krakowskie chusty na głowie, frędzle, stylizowane parzenice są tego najlepszym przykładem. Najnowszym trendem w tej dziedzinie, przynajmniej w naszym kraju są filcowe torebki z folkowym haftem. 

Dlaczego torby filcowe są tak popularne?

To co wnoszą torebki filcowe do mody to świeżość. Moda potrzebuje nieustannej stymulacji, ale na wysokim poziomie. I z pewnością takim “pokarmem” dla niej są filcowe torebki. Te najlepsze, pochodzące od renomowanej firmy Stara… Nowa Szafa są doskonale wykonane. Ich modne kształty, bazujące na najlepszych aktualnych wzorach z folkowym haftem odpowiadają przede wszystkim młodym gustom.

Torebki filcowe są lekkie, to ogromny atut szczególnie przy egzemplarzach większych zapewniających większą pojemność. Aktualnie doskonale wpisują się w światowy modowy trend dla torebek kolorowych, z kolorowymi nadrukami, frędzlami, koronkowymi czy futrzanymi detalami. To najlepszy moment na ich produkcję i eksport. Nie wiadomo, kiedy taki kolejny czas nastąpi i czy do tego momentu filcowe torebki tak umocnią się na rynku, że staną się niewrażliwe na wahania designerskie. 

Filcowe torebki adresowane są przede wszystkim do osób młodych, chociaż, dzięki profesjonalnemu wykonaniu łatwo wyobrazić sobie z nim każdą kobietę, bez względu na wiek. Jednak młodość daje filcowym torebkom tę odrobinę modowego szaleństwa, które tak potrzebne jest każdemu nowemu trendowi.

Filcowe torebki nie muszą kojarzyć się wyłącznie z folkowym haftem, może to być również nadruk przedstawiający zupełnie inny obrazek. Jednak wydaje się, że tylko odniesienie do folkloru nadaje im tego rysu szlachetności, lokuje je w ramach designerowskiego projektu odległego od kiczu.