Dom kanadyjski wady i zalety

Domy kanadyjskie cieszą się w Polsce coraz to większa popularność. Na ten rodzaj budownictwa decyduje się dużą część osób, która podejmuje decyzję dotyczącą budowy domu. Warto więc znać zalety oraz wady domów kanadyjskich.

Zalety domów kanadyjskich

Główną zaletą domów kanadyjskich jest ich bardzo szybka budowa. W większości przypadków nie przekracza ona 3 miesięcy. Jeśli dom powstaje z elementów sprefabrykowanych czas ten skraca się do kilku tygodni. Nie ma tutaj więc porównania ze standardowymi domami, które najczęściej buduje się w Polsce – ich czas realizacji trwa przeciętnie od roku do dwóch lat. Czas realizacji budowy domu kanadyjskiego skraca się również ze względu na fakt braku konieczności robienia przerw technologicznych, na przykład związanych z wiązaniem cementu, odparowywaniem wilgoci związanej w murowanych elementach. Ze względu na fakt, że konstrukcja domu kanadyjskiego jest lekka, dom nie wymaga tak dużych fundamentów, jak przy typowym budownictwie. Znacznie wpływa to na koszt całej inwestycji (szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę całokształt – na przykład transport materiałów budowlanych).

Na uwagę zasługuje również materiał z którego są tworzone domy kanadyjskie. Dzięki temu, że jest to w dużej mierze drewno w takich domach panuje bardzo specyficzny mikroklimat – nie sposób go uzyskać wykorzystując do budowy domu inne materiały oraz nowoczesne technologie. Dom ma inną specyfikę oraz zapach, co jest bardzo dużym walorem dla wielu osób.

Wady domów kanadyjskich

Wśród głównych wad domów w stylu kanadyjskim można wyróżnić przede wszystkim dość szybkie wychładzanie się. W Kanadzie skąd pochodzą stosuje się instalacje ogrzewania powietrznego, ale w Polsce jak na razie nie są one zbyt popularnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie wypełnienie ścian zewnętrznych domu w stylu kanadyjskim materiałem izolującym gwarantuje lepszą ochronę cieplną, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji oraz ogrzewania w chłodnych miesiącach.

W domach kanadyjskich ze względu na fakt, że stropy wykonuje się z belek drewnianych, co utrudnia uzyskanie odpowiednich wymiarów pomieszczeń, co może być dla wielu osób wadą.

Dodatkowo wciąż na polskim rynku istnieje stosunkowo mało firm zajmujących się budową tego typu domów. Jest to związane z konkurencją w tej branży, co skutkuje zarówno brakiem odpowiednich materiałów do budowy, jak również wysokimi cenami. Znacznie utrudnia to budowę domu kanadyjskiego oraz jest związane z koniecznością poszukiwania odpowiednich fachowców, którzy znają się w tym temacie.