Drzwi PVC i panelowe – które wybrać

Dobór drzwi zewnętrznych i wewnętrznych to niełatwe zadanie, nawet jeżeli współczesny rynek ma do zaoferowania sporo rozwiązań. Ostatnie lata to zauważalny wzrost popularności drzwi PCV, które łączą w sobie walory praktyczne z designem, trwałością i dobrą ceną. Owszem, drewno wciąż należy do pożądanych materiałów, ale ma sporo wad. Stąd warto pokusić się od odpowiedź na pytanie, jakie drzwi są godną uwagi alternatywą dla drewnianych i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Izolacja akustyczna i termiczna

Podobnie do okien, także drzwi stanowią niezbyt mocne elementy konstrukcyjne budynków. W ich okolicach często tworzą się mostki termiczne, przez które ciepło ucieka z pomieszczeń. Żeby zmniejszyć wysokość kosztów związanych z ogrzewaniem, warto wybrać drzwi zewnętrzne o odpowiednio wysokim współczynniku przenikania ciepła. Wraz z mniejszymi stratami energii idzie w parze lepsza izolacja akustyczna, przejawiająca się mniejszą słyszalnością dźwięków z zewnątrz.

Wytrzymałość

Standardowo drzwi PVC mają wbudowany metalowy rdzeń, który zwiększa stabilność konstrukcji oraz zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, w tym włamania. Co ważne, polichlorek winylu stosowany do produkcji drzwi jest materiałem dość lekkim, co ułatwia transport i samodzielny montaż. Istotne jest, że w przeciwieństwie do drewna drzwi z PCV nie wypaczają się nawet w pomieszczeniach o większej wilgotności. Łatwo je też utrzymać w czystości przy użyciu standardowych detergentów i środków pielęgnacyjnych.

Walory estetyczne

Przez lata drewno uchodziło za najlepszy pod względem estetyki surowiec do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Owszem, solidne drzwi dębowe są wartym uwagi rozwianiem, ale też sporo kosztują. Przeglądając katalogi czołowych producentów drzwi z PCV, można zauważyć znaczące zmiany pod względem podejścia do designu. Drzwi pokryte okleiną doskonale imitującą naturalne drewno to pierwsza z możliwości. Dopełnieniem są starannie wykonane klamki i zawiasy. Można też zdecydować się na drzwi z szybami oraz na drzwi panelowe. Te ostatnie są na tyle godne polecenia, że trzeba poświęcić im więcej uwagi.

Przyczyny popularności drzwi panelowych

Sekret tkwi zarówno w walorach estetycznych, jak również w konstrukcji. Na uwagę zasługuje możliwość wymiany paneli – spotyka się dekoracyjne lub płaskie. Dzięki temu w chcąc odświeżyć wygląd drzwi, nie trzeba wymieniać ich na nowe lub poddawać gruntownej renowacji.

Kolejnym atutem jest możliwość wyboru pomiędzy drzwiami zewnętrznymi a wewnętrznymi. Pierwsze najczęściej wykonuje się z wysokiej jakości płyt HDF, pokrywanych lakierem z dodatkiem żywic epoksydowych, co zapewnia odporność na wilgoć, zmienne warunki atmosferyczne i upływ czasu. Natomiast do produkcji drzwi wewnętrznych używa się płyt MDF, którą następnie lakieruje się bądź pokrywa folią dekoracyjną lub fornirem.

Powodzenie drzwi panelowych wynika z różnorodności. Klasyczne, minimalistyczne, ze zdobieniami – można przebierać w dużej liczbie kolorów i odcieni. Przy gruntownym remoncie lub odświeżaniu nie trzeba inwestować w nowe drzwi, żeby zmienić wystrój wnętrza. A to oznacza nie tylko oszczędność, ale też zmniejsza ilość generowanych odpadów.