Dzwonki mszalne poczwórne – ich wygląd i funkcja.
Dzwonki mszalne składają się z czterech dzwoneczków różnej wielkości, połączonych krzyżowym mocowaniem oraz uchwytu. Ministranci używają ich podczas liturgii, aby zasygnalizować wiernym konieczność przyklęknięcia czy powstania. Wykorzystuje się je także podczas adoracji Najświętszego Sakramentu oraz procesji eucharystycznych.
Dzwonki liturgiczne są najczęściej wykonane z mosiądzu, polerowne, niekiedy także pokryte specjalnym lakierem do metalu, który zapobiega korozjom. Rączka może być drewniana lub metalowa – w tym ostatnim przypadku bywa ona niklowana lub chromowana, co zapobiega jej przecieraniu pod wpływem dotyku. Wzornictwo dzwonków jest bardzo zróżnicowane, niektóre modele są proste i minimalistyczne, inne – mniej lub bardziej bogato zdobione różnymi ornamentami. Ciekawy efekt estetyczny zapewnia również połączenie różnych materiałów, na przykład dzwonków w kolorze złotym ze srebrnym niklowanym lub drewnianym uchwytem.
Jak wybrać dzwonki mszalne?
Decydującym kryterium wyboru będzie dźwięk – ważne, aby był on miły i przyjemny dla ucha. Z reguły do wyboru są dzwonki jedno-, dwu- i wielotonowe. Jednak żaden dzwonek nie zadzwoni sam i musi być „obsługiwany” przez ministranta – dlatego też trzeba zwrócić uwagę na ergonomię uchwytu, który powinien być poręczny, wygodny i nie wżynać się w dłoń. Przy wyborze dzwonków także warto zwrócić uwagę na ich rozmiar i wagę – warto pamiętać, że lżejsze modele ważą kilkadziesiąt dekagramów, ale zdarzają się także bardziej masywne, o wadze nawet trzech kilogramów, co może stanowić nie lada wyzwanie dla kilkuletniego ministranta. I jeszcze, choć nie jest to być może najważniejsze kryterium, warto zadbać, aby od strony wizualnej dzwonki harmonijnie wpisywały się w wystrój świątyni. Te proste, pozbawione ozdób doskonale będą współgrały z wnętrzem nowoczesnych kościołów. Bardziej dekoracyjne modele doskonale wpasują się w bogaty wystrój starych, zabytkowych świątyń.
Dzwonki kościelne poczwórne – cena
Cena dzwonków poczwórnych zależy od wielkości, materiałów i techniki wykończenia. Z reguły oscyluje ona w granicach 250 – 600 złotych. Na pewno dobrą inwestycją będą dzwonki o odpowiednio zabezpieczonej powierzchni, lakierowane, które w przyszłości pozwolą zaoszczędzić nieco na konserwacji, ponieważ nie jest ona wymagana w tym przypadku. Jakość użytych materiałów i solidność wykonania gwarantują, że dzwonki będą służyć podczas kolejnych liturgii przez dziesięciolecia, zachowując czysty dźwięk i estetyczny wygląd.