Styl industrialny to niezmiennie jeden z najciekawszych trendów we współczesnym wystroju wnętrz. Jego znakomitym uzupełnieniem będzie efekt rdzy na ścianie. Bez obaw: świetny wygląd i funkcjonalność uzyskasz bez narażania konstrukcji budynku.
Przemysłowa rewolucja w designie: geneza i rozwój stylu industrialnego
Fascynacja przemysłową estetyką nie jest niczym nowym. Pierwsze inspiracje charakterystycznymi przestrzeniami fabryk, magazynów czy hal produkcyjnych pojawiały się już na przełomie XIX i XX wieku. Sam styl industrialny, który jest bardzo blisko spokrewniony ze stylem loftowym, ugruntował się jednak w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego kolebką jest Nowy Jork. Liczne fabryki i zakłady produkcyjne, które były wówczas wygaszane po wojennym boomie przemysłowym, przechodziły w ręce osób, które postanawiały szukać szczęścia w intensywnie rozwijającej się nowoczesnej metropolii. Wśród nich było również wielu kreatywnych artystów, którzy postanawiali wykorzystać piękno industrialnych przestrzeni i standardowych dla nich sposobów wykończenia czy wyposażenia. Co jest charakterystyczne dla stylu industrialnego? To przede wszystkim:
- Surowe materiały – beton, cegła, stal,
- Eksponowane elementy charakterystyczne dla przemysłowych obiektów, na przykład kable, oświetlenie techniczne, rury, instalacje,
- Duże przestrzenie i wysokie sufity,
- Minimalizm i funkcjonalność,
- Ograniczona gama kolorystyczna.
Farba z efektem rdzy na ścianie: od koncepcji do realizacji
Jak widzisz, jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w stylu industrialnym jest metal, i to we wszystkich odsłonach. A tam, gdzie metal, może pojawiać się również korozja. Efekt rdzy na ścianie możesz uzyskać w prostu sposób, korzystając z farby dekoracyjnej Francesco Guardi, którą poznasz bliżej na tej stronie: https://fguardi.com.pl/farba_o_efekcie_rdzy,pid-306. Dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?
- Idealnie współgra ze stylem loftowym: korozja w naturalny sposób występuje w przestrzeniach przemysłowych. Efekt rdzy na ścianie to prosty sposób na zapewnienie większej wiarygodności.
- Ucieczka od schematu: styl industrialny można wykorzystać w bardzo kreatywny sposób, ale niekiedy realizacje są dosyć sztampowe. Efekt korozji pozwala wprowadzić unikalny element, który wyróżni Twój projekt na tle innych.
- Rozszerzenie kolorystyki: zazwyczaj styl industrialny kojarzy się z czernią, szarością i bielą. Charakterystyczna rudawa barwa rdzy rozszerzy paletę kolorystyczną, ale pozwoli na zachowanie spójności.
- Prosta aplikacja i użytkowanie: dzięki farbie o efekcie korozji wykończenie powierzchni będzie proste. Uzyska także wysoką trwałość i nie będzie wymagała dodatkowych zabiegów konserwacyjnych w przyszłości.
Jak uzyskać perfekcyjny efekt rdzy krok po kroku
Bez obaw: z pracami poradzisz sobie samodzielnie. Nie musisz także inwestować w sprzęt. Przede wszystkim dobrze przygotuj powierzchnię ściany. Uzupełnij ubytki, następnie wyczyść, odtłuść i odkurz ścianę. W przypadku świeżych tynków pamiętaj o konieczności odczekania – dla tynków z zawartością cementu będą to około 4 tygodnie, w przypadku tynków gipsowych możesz przystąpić do pracy o połowę szybciej.
Ścianę należy zagruntować. Pamiętaj także, że aplikację farby o efekcie rdzy możesz rozpocząć po pełnym wyschnięciu gruntu.
Efekt rdzy na ścianie uzyskasz dzięki trzem składnikom. Preparat gruntujący w kolorze czarnym oraz dwóm składnikom farby o efekcie rdzy. Składnik A naniesiesz gąbką lub wałkiem sznurkowym. Składnik B należy natomiast nanosić gąbką poprzez rozcieranie czy stemplowanie bezpośrednio na jeszcze mokrym składniku A. Pozwoli Ci to uzyskać niepowtarzalną strukturę i naprawdę unikalny efekt rdzy na ścianie.
Kombinacje kolorystyczne: jakie barwy najlepiej łączyć z rdzą na ścianie?
Z czym łączyć efekt korozji? Bardzo często ściany udekorowane w ten sposób służą jako interesujący kontrapunkt, którego celem jest podkreślenie wyjątkowości innych elementów wykończenia czy wyposażenia wnętrza.
Efekt rdzy na ścianie świetnie współgra z kolorystyką dominującą w stylu industrialnym, czyli czernią i grafitem. Doskonałym tłem będzie również biel oraz biel przełamana innymi odcieniami. Oczywiście na tym nie kończy się lista możliwości. Doskonały rezultat uzyskasz, jeżeli zastosujesz butelkową zieleń czy ultramarynę.