Energia płynąca ze studni – zadbaj o ekologiczne źródło ciepła

Nowoczesne instalacje grzewcze umożliwiają pobór wody z ekologicznych i naturalistycznych źródeł. Aby czerpać wodę gruntową, należy wybudować przydomową studnię dostosowaną do pompy ciepła lub zmodernizować stare źródło wody. Choć jest to kosztowna inwestycja, to jednak w dłuższej perspektywie wiele możemy zyskać.

Pompa ciepła zasilane przez studnię?

Studnie od tysięcy lat są źródłem wody pochodzącej z dolnych warstw ziemi. Taka ciecz była wolna od zanieczyszczeń, oferowała ochłodę nawet podczas upałów na powierzchni, gdyż woda zazwyczaj utrzymywała stałą temperaturę. Tę stałość pomiarów wykorzystują współcześni inżynierowie, ponieważ aby zasilać pompę ciepła, płyn musi mieć stałą temperaturę. Jakie jeszcze właściwości powinna mieć studnia głębinowa, by spełniać wymogi podłączenia do instalacji grzewczej typu pompa ciepła?

  • Studnia powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na korozję. Dlatego współczesne studnie są budowane z tworzyw sztucznych czy w droższej wersji – ze stali.
  • Studnię powinno wykopać się na odpowiednią głębokość. Z zbyt płytkim zbiorniku zużycie prądu wzrośnie, zamiast zmaleć. Najlepiej wykopać ją na około 15 m.
  • Źródło wody powinniśmy uzupełnić o nowoczesne czujniki i kontrolery. Np. czujniki takie, jak te: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-poziomu-cieczy/czujniki-poziomu-wody-w-studni/, mogą w porę zapobiec suchobiegowi, który mógłby nie tylko zaburzyć pracę pompy, ale nawet spowodować w niej nieodwracalne usterki. Mierniki to nieocenione źródło wiedzy o temperaturze wody i poziomie cieczy.
  • Studnia powinna posiadać odpowiednią izolację, która zapobiegnie zbędnym utratą ciepła i w ten sposób zoptymalizuje efekt pracy pompy ciepła.
  • Zadbajmy o umiejscowienie studni – zgodnie z przepisami prawa budowlanego i ochrony środowiska.

Warto wiedzieć, że taka inwestycja to rozległe prace ziemne, gdyż tak naprawdę, aby pompa ciepła działała sprawnie przez wiele lat, powinniśmy zbudować co najmniej dwie studnie. Jedna stanie się źródłem poboru wody, a druga będzie przeznaczona do zrzutu nadmiaru cieczy. Jest to system kanalizacyjny, który zapobiegnie przede wszystkim zalaniu budynku i elementów instalacji. Warto więc uwzględnić to, wybierając odpowiednie miejsce na działce, które pomieści taką skomplikowaną instalację.

Czy pompa ciepła zasilana studnią się opłaca?

Wiele osób rezygnuje z połączenia pompy ciepła ze studnią, ponieważ obawiają się wysokich początkowych kosztów inwestycyjnych i złożoności prac ziemnych oraz inżynieryjnych. Oczywiście jest to uzasadnione, gdyż sam koszt wykopania studni głębinowej to około 7000 zł, z kolei stworzenie instalacji grzewczej, w której pompa ciepła jest podłączona do studni to już niebagatelna kwota wynosząca ponad 30 000 zł. Łącznie więc inwestycja wynosi około 40 000 zł. Jest to często kwota zaporowa, jednakże warto dowiedzieć się o różnorodnych programach i pożyczkach na takie ekologiczne i termoizolacyjne innowacje, które pomogą nam oszczędzić na początkowym etapie budowy.

Mimo wysokiej kwoty, warto podkreślić, że taka inwestycja tak naprawdę zwróci się nam po kilku latach. Szczególnie, jeśli na co dzień nie oszczędzamy na ciepłej wodzie, a comiesięczne rachunki są kwotami czterocyfrowymi. W obecnych czasach galopującej drożyzny i niezwykle drogiej gospodarki energetycznej wszelkie formy samodzielnego źródła ciepła są na wagę złota. Co więcej, jest to inwestycja na całe życie, która będzie przez dekady przynosiła profity domownikom. Nie zapominajmy, że jest to również ekologiczne rozwiązanie.

Jak można stwierdzić, inwestycja w naturalne źródła energii, w tym pompę ciepła zasilaną wodami gruntowymi, stanowi decyzję perspektywiczną, która wpłynie na naszą niezależność i pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie czy pobór ciepłej wody.