Flokowanie – co to?

Flokowanie brzmi na tyle enigmatyczne, że mało osób od razu wie, na czym polega flokowanie i czym jest.

Co ciekawe, na co dzień dość często mamy do czynienia z przedmiotami flokowanymi, jednakże nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czym jest flokowanie i dlaczego zyskuje dziś na popularności?

Flokowanie – czym jest i na czym polega?

Flokowanie jest rozpowszechnioną metodą upiększania wielu różnych przedmiotów, takich jak wyroby papiernicze, odzież czy tapicerka samochodowa. Flok jest to strzyża tekstylna, która charakteryzuje się wykonaniem z drobnych włosków – wyróżnia się przez to dużą wytrzymałością. Przy produkcji używa się zazwyczaj wiskozę, nylon oraz bawełnę. Wśród najbardziej cenionych cech tego wyjątkowego materiału są:

  • dźwiękoszczelność,
  • zwiększenie odporności na płomienie,
  • elegancki i dystyngowany wygląd,
  • dobra izolacja cieplna.

Tak wiele pożądanych cech w jednym materiale sprawia, że flokowania używa się w wielu różnych branżach. Jednym z liderów flokowania różnorakich przedmiotów jest firma Alterflock.pl.

Jak przebiega proces flokowania?

Początkiem każdego procesu flokowania jest dokładne wyczyszczenie powierzchni, którą później pokryje strzyża tekstylna. Kiedy przedmiot jest już wystarczająco wyczyszczony, to wówczas nanoszony jest klej, który ma za zadanie pokryć cały przedmiot. Jest to niezwykle istotna część procesu flokowania, ponieważ następnym etapem jest już nakładanie strzyży tekstylnej, czyli floku za pomocą specjalnego pistoletu. Flok najczęściej charakteryzuje się włóknami pociętymi na kawałki o długości od około 5mm do 0,3mm.

Dlaczego flokowanie jest dziś tak bardzo popularne?

Flokowanie przedmiotów nie tylko je upiększa, ale także wzmacnia. Flok spotkać możemy w papiernictwie, gdzie konkretne kartki świąteczne, papiery ozdobne czy opakowania prezentowe pokrywane są flokiem, aby nadać im pięknego i charakterystycznego wyglądu. Warto dodać także, iż flokowanie popularne jest także w motoryzacji do pokrywania elementów, takich jak np. deska rozdzielcza. Jest to nie tylko działanie estetyczne, ale także przede wszystkim praktyczne, ponieważ flokowane przedmioty nie odbijają światłą, zwiększając tym bezpieczeństwo za kierownicą.