Herbata a zdrowie: czy picie herbaty jest zdrowe?

Herbata to bardzo popularny napój. Pije się go praktycznie na całym świecie. Czy jednak picie herbaty jest zdrowe? Można przyznać, że tak, pod warunkiem nieprzesadzania z ilością wypitych filiżanek. Picie tego napoju przynosi korzyści, albowiem jest w nim wiele antyoksydantów i garbników. Nie sposób nie wspomnieć o teinie, która działa podobnie do kofeiny – pobudza, znosi senność i poprawia nastrój. Jednak w tym przypadkach, jak też we wszystkich podobnych nie jest wskazana przesada. Nadmierne picie herbaty może przynieść przykre skutki.

Niekorzystny wpływ herbaty na zdrowie

Herbata zawiera dużo fluoru, który w umiarkowanych ilościach jest potrzebny, jednak jego nadmiar może doprowadzić do choroby zwanej fluorozą. Objawia się ona uszkodzeniem i bólami stawów, odbarwienie zębów i ogólnym osłabieniem kości. Nadmierne picie szeroko reklamowanej zielonej herbaty powoduje szybkie wypłukiwanie z organizmu takich pierwiastków jak magnez i żelazo. Czarna herbata z kolei osłabia wchłanianie pewnych substancji z pokarmów. W przypadku przyjmowania leków trzeba uważać na niektóre interakcje zwłaszcza z antydepresantami. Może to doprowadzić do gorszego wchłaniania leków.

Ostatnie badania dowodzą, że łączenie herbaty z cytryną powoduje zmiany związków glinu w substancję sprzyjającą powstaniu choroby Alzheimera. Ponadto teina w większych ilościach może doprowadzić do problemów z pamięcią, lub nawet do uzależnienia.

Herbatki owocowe i ziołowe jak alternatywa dla herbaty

Jako, że nadmiar herbaty może być niekorzystny dla zdrowia a nawet szkodliwy, warto spróbować innej alternatywy w postaci herbatek owocowych i ziołowych. Mieszanki z suszonych owoców zachowują większość składników odżywczych produktów z których zostały zrobione. Dużo też zależy od sposobu suszenia. Sposób przemysłowy może nie jest zbyt naturalny, na dodatek wtedy dodawane są zapachowe olejki. Najlepiej suszyć owoce w domu, na przykład w piekarniku i dodawać je do prawdziwej herbaty zimą.

Warto również pić herbatki ziołowe. Na przykład herbatka z rumianku działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie a przede wszystkim pomaga w problemach z jelitami. Może być również stosowana jako lek przeciwbólowy w migrenach, nerwobólach czy bólach ucha. Herbatka miętowa jest świetnym panaceum na niestrawność. Pobudza wątrobę i żołądek do efektywniejszej pracy. Likwiduje wzdęcia i poprawia perystaltykę jelit. Pozytywnie działa też na układ nerwowy, wykazując podobne działanie do melisy. Pozwala zrelaksować ciało i ducha i jak melisa przynosi zdrowy sen.

Melisa

Wspomniana melisa nie tylko uspokaja, ale również działa zbawiennie na układ trawienny. Napar z melisy nieznacznie zwiększa wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Niektórzy naukowcy wręcz są pewni, że również poprawia pamięć i koncentrację a pita często zapobiega miażdżycy.

Herbatka z szałwii

Podobne właściwości wzmacniania układu trawiennego, posiada herbatka z szałwii. Szczególnie poprawia pracę żołądka. Ponadto znane są jej inne właściwości prozdrowotne. Zapobiega nadmiernemu poceniu się, poprawia wzrok a przede wszystkim opóźnia procesy starzenia się skóry. Natomiast napar z korzenia działa rozkurczowo.

Jest wiele korzyści z picia herbatek ziołowych, jednak tutaj, jak we wszystkich przypadkach potrzebny jest umiar. Kupując gotowe mieszanki ziołowe na herbatę, warto czytać skład na opakowaniu. Albowiem, może się zdarzyć że nie każde zioło dobrze posłuży konkretnemu człowiekowi. Należy szczególnie zwracać uwagę na mieszanki odchudzające. Zawarta tam kruszyna albo senes mogą prowadzić do rozleniwienia jelita. Polega to na tym, że po odstawieniu mieszanki, organ ma trudności z pełnym, samodzielnym funkcjonowaniem.

Dowiedz się Więcej