Ile wody przypada na jednego pracownika?

Każdego dnia powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaniedbanie tego może doprowadzić do odwodnienia i poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Jednak czy woda dla pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy? Ile wody powinien on zapewniać?

Czy pracodawca musi zapewniać wodę pracownikom?

Wodę wykorzystujemy w celach higienicznych i pitnych. W przypadku tej drugiej pracodawca musi zapewnić ją swoim pracownikom, którzy pracują w szczególnie uciążliwych warunkach. Jest to jasno opisane w przepisach BHP. Jednocześnie nie może pobierać żadnych opłat za wszelkie napoje.

Trzeba jednak zaznaczyć, że zarówno pracownik biurowy, jak i pracownik budowlany ma prawo do otrzymania odpowiedniej ilości wody.

Ile wody przypada na pracownika?

Woda dla pracowników powinna być w wystarczającej ilości. To znaczy jakiej? Zależy. W przepisach prawnych trudno jest doszukać się, jaka powinna być dokładna ilość wody. Wynika to z tego, że inne zapotrzebowanie ma pracownik biurowy, a inne pracownik fizyczny. Poza tym latem pijemy przeważnie więcej niż zimą.

Mówi się jednak, że każdy człowiek powinien dziennie wypijać 2 litry wody. Zakładając, że 8 godzin spędzamy na śnie, a kolejne 8 poza pracą, to na jednego pracownika powinno przypadać ok. 1-1,5 l na dzień.

Dystrybutor czy woda w butelkach

W przepisach nie znajdziemy także informacji o tym, w jaki sposób woda ma być dostarczana pracownikom. Ważne jest jednak to, by woda nie była słabej jakości. Musi spełniać normy określone w rozporządzeniu o jakości wody do spożycia. Firma ma przeważnie kilka opcji.

Samodzielne czerpanie wody

Pracodawca może zorganizować samodzielne miejsce czerpanie wody zdatnej do picia. Stanowisko musi jednak znajdować się min. 75 m od miejsc pracy i być zabezpieczone przed bakteriami, zanieczyszczeniami itp. Nic dziwnego, że większość firma stawia na dwa kolejne rozwiązania.

Woda butelkowana

Za tą opcją przemawiają głównie kwestie praktyczne. Jeśli pracownicy działają na większym obszarze, to łatwiej jest wziąć ze sobą butelkę niż wracać do siedziby do dystrybutora.

Dystrybutor wody

Jest to najtańsze rozwiązanie, a przy tym bardziej ekologiczne. Firma nie generuje wtedy aż tak wielu plastikowych butelek. Poza tym dystrybutor wody świetnie sprawdzi się także podczas konferencji. Konieczne jest jedynie regularne wymienianie butli z wodą.

Każda firma może dobrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Najważniejsze jest jedynie to, by pracownicy mogli mieć stały dostęp do wody. Dzięki temu będą mogli dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, co przełoży się na lepsze efekty w ich pracy.