Internetowe lekcje gry na pianinie. Czy są skuteczne?

Marzeniem wielu osób jest nauka gry na instrumencie. Jest to pracochłonny proces, z reguły wiążący się z tradycyjnymi lekcjami indywidualnymi. W ostatnich czasach jednak coraz więcej dostępnych jest kursów internetowych, oraz lekcji zdalnych. Czy taka metoda nauki może być skuteczna? Czy da się opanować sztukę gry na pianinie bez spotkań z nauczycielem w rzeczywistości?

Jak przebiega proces nauki gry na pianinie?

Pianino to niezwykle popularny, a zarazem wszechstronny instrument. Jego skala jest bardzo szeroka. Niezwykle ważną cechą jest to, że praktycznie każdy utwór można z powodzeniem zaaranżować na fortepian. Sam proces nauki wydaje się prostszy niż w przypadku instrumentów smyczkowych, bądź dętych. Czy faktycznie tak jest? Pianino to  swego rodzaju specyficzny instrument. Wymaga niebywałych zdolności koordynacyjnych. Wymaga zsynchronizowania rąk, oraz nóg obsługujących pedały. Niezwykle ważne jest też opanowania czytania nut z dwóch pięciolinii jednocześnie – górnej w kluczu wiolinowym, oraz dolnej w kluczu basowym. Warto też od samego początku zadbać o odpowiednią postawę ciała podczas spędzania czasu z instrumentem. Przydatny może okazać się zakup regulowanej ławki bez oparcia, którą będzie można z powodzeniem dopasować do wzrostu użytkownika. Głównym zadaniem nauczyciela jest przekazanie uczniowi prawidłowych podstaw technicznych, oraz nauczenie go prawidłowego procesu ćwiczenia. Wiedza wyniesiona z lekcji powinna być solidnym fundamentem do dalszego samorozwoju. Właśnie dlatego lekcje w formie online również mogą okazać się dobrym pomysłem – najważniejsza jest solidna wiedza i zaangażowanie ucznia.

Lekcje online – czy są skuteczne?

Obecne możliwości techniczne są na tyle zaawansowane i ogólnodostępne, że bez problemu można nauczyć się grać na pianinie korzystając z lekcji zdalnych. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu kamer – nauczyciela i ucznia – za pośrednictwem komunikatorów internetowych można rozwiązać nawet problematyczne błędy techniczne. Bardzo efektywne jest też nagrywanie filmów z procesu ćwiczenia przez ucznia – dzięki temu nauczyciel może dokładnie ocenić postępy i wyróżnić problematyczne obszary. Cały sektor teoretycznej nauki związanej z czytaniem nut, czy teorią muzyki, również nie sprawia żadnego problemu podczas zajęć online. Pedagog poprzez funkcję udostępniania ekranu może pracować z uczniem pokazując i zaznaczając ważne elementy na pięciolinii w niezwykle komfortowy sposób. Najważniejszym elementem, który jest kluczowy, aby nauka gry na pianinie przez internet miała sens, jest zaangażowanie ucznia. Zadaniem nauczyciela jest jedynie wskazanie odpowiedniego kierunku, przekazanie rzetelnych materiałów oraz wyłapywanie błędów pojawiających się w czasie nauki. Jednak to uczeń odpowiedzialny jest za ostateczny efekt – 90% sukcesu to indywidualne ćwiczenie materiałów z lekcji w domu.