Zaparcia są częstym problemem u osób, które nie stosują prawidłowo zbilansowanej diety, nie uprawiają żadnej aktywności fizyczne, jak i prowadzą siedzący tryb życia. W związku z tym problemy z wypróżnianiem dotyczą coraz więcej osób, co powiązane jest z większym popytem na środki przeczyszczające. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż nie mogą być one stosowane zbyt często i regularnie, ponieważ organizm może się zaadaptować do ich stosowania.
Środki przeczyszczające – ogólna charakterystyka
Środki przeczyszczające są preparatami, które stosowane są przez osoby cierpiące na problemy z wypróżnianiem. Trudności w oddaniu stolca mogą być wyeliminowane jednorazowo za pomocą tabletek, czopków oraz innych środków przeczyszczających. Wyróżnia się cztery grupy preparatów o charakterze przeczyszczającym:
- hydrofilne, które zwiększają objętość stolca – przeważnie w swoim składzie posiadają dużą ilość błonnika, który skutecznie reguluje funkcjonowanie jelit, tym samym zapobiegając zaparciom i przyspieszając pracę metabolizmu. Działanie środków pęczniejących rozpoczyna się po 12-72 godzinach.
- osmotyczne, które zwiększają ilość wody w jelitach (powodując wypróżnianie) – ich działanie jest stabilne i w zależności od porcji leku może być wolne lub szybkie. Przeważnie początek następuje od 0,5 do 6 godzin od zastosowania leku.
- zmiękczających masy kałowe oraz leki poślizgowe – umożliwiają łagodny przepływ kału bez wzmagania perystaltyki. Ich działanie rozpoczyna się dopiero po 12-72 godzinach.
- pobudzające działanie komórek mięśniowych gładkich, nabłonka oraz splotów nerwowych – wywołują skurcze mięśni, co przyspiesza perystaltykę i pozbywanie się kału. Niestety ich regularne stosowanie często spowalnia naturalne odruchy, przyczyniając się do spowolnienia metabolizmu i wystąpienia nieprzyjemnych objawów, jak np. ból brzucha.
Na rynku są również dostępne preparaty zawierające jednocześnie kilka z powyższych substancji. Przykładem takiego leku jest pikopil, który wykazuje działanie stymulujące ruchy jelita oraz zwiększające zawartość wody i elektrolitów w świetle jelita grubego. Warto podkreślić, iż stosowanie środków przeczyszczających ma charakter doraźny i powinno być stosowane jednorazowo. W przypadku częstych bądź przedłużających się zaparć powinno udać się do gastrologa.
Czy są domowe metody i naturalne środki przeczyszczające?
Każdy, kogo dopadło zaparcie bądź jest na diecie odchudzającej i chce zadbać o sprawne działanie jelit, powinien stosować naturalne składniki, które uniemożliwiają kumulowanie się treści pokarmowych w żołądku. Do tej grupy składników zaliczane są m.in. nabiał (np. maślanka lub kefir), nasiona chia, siemię lniane, zielona fasola, jarmuż, otręby, oliwa, surowe jabłka i śliwki. To właśnie dzięki nim w szybki i naturalny sposób można wspomóc jelita oraz skutecznie pozbyć się zaparć.