Jak działają sterowniki przemysłowe?

Nowe technologie i rozwój przemysłu wymagają wdrażania nowoczesnych rozwiązań, które mają za zadanie ułatwiać i usprawniać procesy produkcyjne.

Innowacyjne rozwiązania nie wykluczają jednak wykorzystywania niezawodnych metod takich jak sterowniki przemysłowe, które programują wybrane maszyny i nimi sterują. Jak sterowniki PLC wpływają na automatykę produkcji?

Sterowniki przemysłowe, czyli rozwiązania z dziedziny automatyzacji

Programowalne sterowniki logiczne, czyli sterowniki przemysłowe PLC to nic innego jak małe procesory służące do sterowania i programowania maszyn. Specyficzna budowa pozwala na wykorzystanie niezależnie od typu urządzenia, jednak prawidłowe działanie uzależnione jest od odpowiedniego oprogramowania napisanego przez doświadczonego programistę.

Sterowniki przemysłowe pracują cyklicznie – wykonują swoje zadania zgodnie z poszczególnymi krokami zapisanymi w programie, dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednią kolejność instrukcji. Sterownik PLC rozpoczyna pracę od wysłania sygnału do programu, który przetwarza informacje i wykonuje instrukcje, a następnie przesyła je do wskazanego urządzenia podrzędnego, które ma wykonać dane instrukcje. Pojawienie się błędu może doprowadzić do zawieszenia wykonywania instrukcji oraz przerwania pracy mikroprocesora.

Sterowniki PLC i ich rola w przemyśle

Sterowniki przemysłowe należą do czołówki technologii¸ które wykorzystuje współczesna automatyka przemysłowa – te mikroprocesory znajdują zastosowanie w większości branż przemysłowych. Wybierane przede wszystkim ze względu na niezawodność i uniwersalność uczestniczą między innymi w transporcie, energetyce, przemyśle maszynowym czy chemicznym.

Dlaczego sterowniki przemysłowe nie zostały wyparte przez nowsze technologie? Głównie z powodu bezpieczeństwa, które zapewniają – sterowniki PLC są ukryte na działanie wirusów i ataków hakerskich ukierunkowanych na przejęcie danych czy kontroli nad produkcją. Mikroprocesory obsługują różne języki programowania, dzięki czemu aplikacja zarządzająca sterownikiem może zostać napisana przez programistę, który pracuje w środowisku C++ lub C. Nie mniej istotne są kwestie finansowe: koszty urządzenia oraz zatrudnienia obsługi są stosunkowo niskie.