Zmniejszony apetyt lub jego brak u seniora jest czymś zupełnie naturalnym. Jednak zdarza się, iż osoby starsze wraz z wiekiem coraz częściej rezygnują ze spożywania pokarmu. Jest to problem, który dotyczy nie tylko seniora, ale i jego najbliższych, ponieważ długo utrzymujący się taki stan może przyczynić się do wystąpienia symptomów niedożywienia – a w konsekwencji do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu i zwiększenia podatności na choroby. Jak sobie radzić z brakiem apetytu u osób starszych?
Brak apetytu u osób starszych – przyczyny
Powodów utraty apetytu może być wiele, ponieważ jest to dość złożony problem. Metabolizm człowieka wraz z wiekiem ulega spowolnieniu, a wraz z nim mniejsza się łaknienie. Jest to główny powód utraty apetytu u zdrowych seniorów. Jednak może być on spowodowany również chorobami, jak i koniecznością stosowania leków, które czasem mogą sprawić, iż posiłki tracą swoje walory smakowe. Warto także zwrócić uwagę, iż problem może być efektem słabej kondycji psychicznej bądź fizycznej seniora, a nawet niewłaściwie przygotowanych pod względem estetycznym bądź objętościowym posiłków – w końcu osoba starsza nie posiada już tak samo dobrych kubków smakowych i węchu, co kiedyś.
Do czego może doprowadzić bark apetytu u seniora?
Nieodpowiednia dieta spowodowana brakiem apetytu u seniora może doprowadzić do osłabienia całego organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować bez dostarczenia mu odpowiednich składników odżywczych. Niedobór kolejnych witamin (np. z grupy B) może spowodować różnego rodzaju problemy natury neurologicznej, a brak w organizmie minerałów (np. żelazo) może przyczynić się do powstania anemii. Dłużej utrzymujący się stan niedożywienia może skutkować również większymi zmianami, w tym niewydolnością oddechową, częstymi infekcjami czy niewłaściwą reakcją organizmu na leczenie farmakologiczne.
Jak sobie radzić z brakiem apetytu u osób starszych?
Mnogość zagrożeń związanych z brakiem apetytu u seniora sprawia, iż konieczne jest podjęcie działania na wielu płaszczyznach. Wpierw należy zacząć od diagnozy – z jakiego powodu utrzymuje się taki problem. Dopiero w dalszej kolejności, w zależności od przyczyny, należy podjąć odpowiednie kroki. Po odbyciu konsultacji z lekarzem bardzo często zalecane jest wdrożenie preparatów zwiększających apetyt, jak na przykład apetizer senior. Sugeruje się także zmniejszenie porcji jedzenia, jakie są podawane osobie starszej oraz zwiększenie częstotliwości posiłków. Bardzo istotne jest zróżnicowanie posiłków seniora – tak, aby były one przygotowane w różnych wariacjach z użyciem ziół i przypraw zwiększających apetyt. Należy również zadbać o właściwą atmosferę przy stole, która sprawi, że senior nie będzie czuł się osamotniony. Ponadto zwiększenie apetytu może wywołać wprowadzenie dodatkowej aktywności fizycznej jak np. codzienne spacery.