Jak radzić sobie z alergią na słońce?

Wiele osób czeka z upragnieniem na nadejście słonecznych dni, podczas gdy część z nas zaczyna wówczas zmagać się ze swoim sezonowym problemem – nadwrażliwością na promieniowanie słoneczne. Jak najskuteczniej poradzić sobie z pierwszymi objawami uczulenia, by szybko odnieść ulgę?

Alergia na słońce – jak skutecznie sobie z nią poradzić?

Zaczerwieniona skóra, swędząca pokrywka czy pęcherzyki, a nawet gorączka, dreszcze i pogorszone samopoczucie – to wszystko może być objawami uczulenia na słońce. Mimo że prawdopodobnie ustąpią samoistnie po zaprzestaniu ekspozycji na słońce, z pewnością będziemy chcieli ograniczyć je do minimum. Zamierzając wyeliminować tego typu dolegliwości, musimy przede wszystkim odpowiednio chronić skórę przed słońcem, wybierając bluzki z długim rękawem i dłuższe spodnie oraz stosując odpowiednio silne kremy z filtrem. Niezależnie od stopnia przygotowania, osoby ze skłonnościami do alergii na wszelki wypadek powinny jednak unikać długotrwałego przebywania na pełnym słońcu.

Preparaty wspomagające walkę z alergią

Kiedy jednak zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy alergii na słońce, powinniśmy skonsultować je z dermatologiem. Często możemy być nieświadomi prawdziwej przyczyny dolegliwości – niekoniecznie musi stanowić ją właśnie promieniowanie słoneczne. Jeżeli jednak lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia, możemy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Zyrtec, Allertec czy Amertil. Z pewnością pomogą nam one załagodzić zmiany skórne i przyczynią się do poprawy ogólnego samopoczucia. Pomóc mogą także beta-karoten i selen, a ze środków do stosowania zewnętrznego: wszelkie preparaty stosowane po opalaniu, kremy nawilżające i natłuszczające naszą skórę, maść z cynkiem oraz pianki z dodatkiem panthenolu.

Często bardzo przydatne mogą okazać się także domowe sposoby, takie jak kompresy z mleka (świeżego lub zsiadłego) łagodzące swędzenie czy redukujące zaczerwienienia okłady z zielonego ogórka utłuczonego na papkę. Potwierdzono, że na zwalczanie uczulenia słonecznego działa w pewnym stopniu spożywanie mleczka kokosowego zmieszanego z jogurtem – ten smaczny napój z pewnością przyczyni się do poprawy kondycji naszej skóry. Warto także zawsze mieć pod ręką uniwersalne wapno, skutecznie łagodzące objawy różnego rodzaju alergii.