Jak radzić sobie z alergią na słońce?

Wiele osób czeka z upragnieniem na nadejście słonecznych dni, podczas gdy część z nas zaczyna wówczas zmagać się ze swoim sezonowym problemem – nadwrażliwością na promieniowanie słoneczne. Jak najskuteczniej poradzić sobie z pierwszymi objawami uczulenia, by szybko odnieść ulgę?

Alergia na słońce – jak skutecznie sobie z nią poradzić?

Zaczerwieniona skóra, swędząca pokrywka czy pęcherzyki, a nawet gorączka, dreszcze i pogorszone samopoczucie – to wszystko może być objawami uczulenia na słońce. Mimo że prawdopodobnie ustąpią samoistnie po zaprzestaniu ekspozycji na słońce, z pewnością będziemy chcieli ograniczyć je do minimum. Zamierzając wyeliminować tego typu dolegliwości, musimy przede wszystkim odpowiednio chronić skórę przed słońcem, wybierając bluzki z długim rękawem i dłuższe spodnie oraz stosując odpowiednio silne kremy z filtrem. Niezależnie od stopnia przygotowania, osoby ze skłonnościami do alergii na wszelki wypadek powinny jednak unikać długotrwałego przebywania na pełnym słońcu.

Preparaty wspomagające walkę z alergią

Kiedy jednak zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy alergii na słońce, powinniśmy skonsultować je z dermatologiem. Często możemy być nieświadomi prawdziwej przyczyny dolegliwości – niekoniecznie musi stanowić ją właśnie promieniowanie słoneczne. Jeżeli jednak lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia, możemy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Zyrtec, Allertec czy Amertil. Z pewnością pomogą nam one załagodzić zmiany skórne i przyczynią się do poprawy ogólnego samopoczucia. Pomóc mogą także beta-karoten i selen, a ze środków do stosowania zewnętrznego: wszelkie preparaty stosowane po opalaniu, kremy nawilżające i natłuszczające naszą skórę, maść z cynkiem oraz pianki z dodatkiem panthenolu.

Często bardzo przydatne mogą okazać się także domowe sposoby, takie jak kompresy z mleka (świeżego lub zsiadłego) łagodzące swędzenie czy redukujące zaczerwienienia okłady z zielonego ogórka utłuczonego na papkę. Potwierdzono, że na zwalczanie uczulenia słonecznego działa w pewnym stopniu spożywanie mleczka kokosowego zmieszanego z jogurtem – ten smaczny napój z pewnością przyczyni się do poprawy kondycji naszej skóry. Warto także zawsze mieć pod ręką uniwersalne wapno, skutecznie łagodzące objawy różnego rodzaju alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *