Jak stworzyć zielony zakątek? Nasiona lawendy dla wszystkich

Prawie każdy człowiek marzy o idealnym miejscu do odpoczynku. Może to być ogród, taras lub balkon. Stworzenie zielonego zakątka nie musi być kosztowne. Wymaga jednak pracy i zaangażowania. W ogrodzie lub do doniczek na tarasach i balkonach można wysiać różne atrakcyjne rośliny. Przykładem są nasiona lawendy. Dowiedz się, dlaczego warto hodować rośliny takie jak lawenda. Przekonaj się, że możesz wykreować swoją osobistą mini Prowansję.

1. Lawenda popularną rośliną miododajną

2. Wysiew nasion lawendy. Jakie wymagania mają nasiona lawendy?

Lawendę znają wszyscy. Legendarne lawendowa pola z Francji zachwycają wiele osób na całym świecie. Doceniane są też właściwości lawendy w przemyśle kosmetycznym i w medycynie. Lawenda służy jako skuteczny naturalny środek do odstraszania moli i komarów. W polskich ogrodach doskonale sprawdza się jako roślina wieloletnia, przez co wydatek na nasiona lawendy w zasadzie jest jednorazowy. Wyjątkiem jest francuska odmiana, która w naszej strefie klimatycznej jest jednoroczna. Jeśli chodzi o rośliny takie jak lawenda, najlepiej rośnie w gruncie na rabatach kwiatowych, ale może też być wysadzana do donic i ustawiana na balkonach i tarasach. Można stworzyć z niej minimalistyczny żywopłot. Lawenda pasuje dosłownie do każdego ogrodu.

Lawenda popularną rośliną miododajną

Największe uprawy lawendy znajdują się na południu Europy, skąd zresztą pochodzi ta roślina. Ma blisko 40 odmian. Kwiatostany wabią pszczoły. Wytwarzany miód lawendowy ma wiele cennych właściwości. W polskich warunkach nie da się go pozyskać, gdyż uprawy lawendy są zbyt małe. Najczęściej ten rodzaj miodu można spotkać na przykład we Francji, Portugalii, Hiszpanii i  Chorwacji.

Taki miód wykazuje silne właściwości antyseptyczne. Poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Jest zalecany dla osób z nadciśnieniem tętniczym krwi, a także z chorobą wieńcową. W  szczególności powinien być to miód spożywany przez osoby starsze, które są łatwo podatne na infekcje i rozmaite choroby.

Wysiew nasion lawendy. Jakie wymagania mają nasiona lawendy?

W Polsce najlepiej jest wybrać nasiona lawendy wąskolistnej. Jest to idealna odmiana do klimatu umiarkowanego. Wykazuje znaczną mrozoodporność, dzięki czemu jak najbardziej może zimować w ogrodzie. Lubi stanowiska słoneczne. Z ziemią ogrodową jest tak, że powinna być próchnicza i przepuszczalna.

Nasiona można wysiać do niewielkich pojemników lub skrzynek balkonowych. Do momentu kiełkowania można okryć nasiona wysadzone w donicy za pomocą folii spożywczej. Taki zabieg pozwoli zachować odpowiednią wilgotność. Woda nie będzie wyparowywać.

Wysiew doniczkowy, gdy ma zastosowanie w ciepłych pomieszczeniach, może być wykonywany o dowolnej porze roku. Gdy w grę wchodzi zasianie lawendy w gruncie, trzeba to zrobić wiosną, najlepiej w miesiącach takich jak maj lub czerwiec. Chodzi o to, że młode rośliny trzeba chronić przed mrozem. O ile wiosną raczej nikt nie podziewa się minusowych temperatur, to jednak w okresie przedwiośnia i wczesnych wiosennych miesięcy mogą występować przymrozki, które są niebezpieczne dla lawendy w tej fazie wzrostu.

Prawidłowo posadzone rośliny zaczną kwitnąć w okresie od czerwca do września. Za pomocą nasion lawendy można w niedrogi sposób ozdobić swój nawet najmniejszy teren zielony. Lawendę wyhodowaną w donicach i pojemnikach należy zabezpieczyć przed zimą, ale jest to standardowe działanie przy większości roślin stanowiących dekorację na balkonach i tarasach. Pojemniki z lawendą można zabezpieczyć na przykład za pomocą styropianu i maty ze słomy.