Jak wygląda montaż klimatyzacji krok po kroku?

Klimatyzator typu split to świetna opcja, aby utrzymać chłód i komfort w domu podczas letnich miesięcy. Urządzenia te są również cichsze, łatwiejsze w instalacji i bardziej energooszczędne niż klimatyzacja centralna. Jeśli nie chcesz zatrudniać specjalisty do montażu klimatyzatora typu split, a masz pewne doświadczenie w pracach hydraulicznych i elektrycznych, możesz zainstalować urządzenie samodzielnie.

Montaż jednostki wewnętrznej

 1. Wybierz wolne miejsce na ścianie wewnątrz budynku. Wytnij otwór w ścianie, aby poprowadzić rury z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.
 2. Przymocuj płytę montażową do ściany wewnętrznej. Użyj poziomicy. 
 3. Wywierć w ścianie otwór o średnicy 7,6 cm, aby umożliwić wyprowadzenie rur na zewnątrz. Zaznacz środek otworu w płycie montażowej. 
 4. Sprawdź połączenia elektryczne na jednostce wewnętrznej. Upewnij się, że kable są podłączone do zacisków śrubowych, a okablowanie jest zgodne ze schematem dołączonym do urządzenia.
 5. Przeprowadź rury i kable przez otwór w ścianie, a następnie podłącz je do urządzenia. Zabezpiecz miedziane rury, kabel zasilający i rurę spustową taśmą izolacyjną. 
 6. Przymocuj jednostkę wewnętrzną do płyty montażowej. Aby przymocować klimatyzator do ściany, dopasuj złącza żeńskie z tyłu urządzenia do złączy męskich na płycie montażowej i mocno dociśnij.

Instalacja skraplacza

 1. Umieść skraplacz z dala od miejsc o dużym natężeniu ruchu, zakurzonych lub gorących. Znajdź otwór wywiercony w płycie montażowej jednostki wewnętrznej i umieść jednostkę zewnętrzną w odległości do 15 m, aby można było łatwo zamocować rury i kabel.
 2. Połóż betonową podkładkę na ziemi. Nie umieszczaj jednostki zewnętrznej bezpośrednio na ziemi, ponieważ jest ciężka i może się przesuwać. 
 3. Zamocuj jednostkę zewnętrzną na płycie betonowej. Połóż gumową podkładkę na płycie, aby zminimalizować wibracje.
 4. Sprawdź przewody elektryczne w jednostce zewnętrznej. Zapoznaj się ze schematem okablowania urządzenia w instrukcji obsługi i upewnij się, że przewody są podłączone prawidłowo.
 5. Podłącz rury i kabel do jednostki zewnętrznej. Zamocuj również kabel zasilający biegnący od jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.

Zakończenie montażu

 1. Usuń powietrze i wilgoć z obwodu chłodniczego. Zamknij pokrętło niskiego ciśnienia.
 2. Przymocuj rurę do ściany za pomocą zacisków. Postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji, aby upewnić się, że zaciski są odpowiednio rozmieszczone.
 3. Uszczelnij otwór w murze za pomocą pianki poliuretanowej. Upewnij się, że otwór jest całkowicie uszczelniony.
 4. Włącz urządzenie i ciesz się chłodnym powietrzem! Zanim chłodne powietrze dotrze do mieszkania, musisz odczekać 1-2 minuty.

Jak widać montaż klimatyzatora nie jest trudny. Jeżeli masz wątpliwości czy sobie poradzisz możesz skorzystać z pomocy firmy AKWIN, która zajmuje się montażem, czyszczeniem i serwisem klimatyzacji. Ofertę firmy znajdziesz na stronie – www.akwin.com.pl