Jak wygląda prawidłowa i skuteczna rehabilitacja dzieci w Białej Podlaskiej

Wszelkie skrzywienia kręgosłupa (w tym najpowszechniejsza skolioza) są nieodłącznym problemem dzisiejszych czasów.

Niestety, problem ten dotyka coraz częściej osoby młode, w tym dzieci.

Brak odpowiedniego leczenia może mieć opłakane skutki. Nie jest bowiem łatwo wyleczyć skoliozę, a na pewno konieczna będzie interwencja w postaci profesjonalnej rehabilitacji.

W tym artykule porozmawiamy o:

  • Przyczynach powstawania skoliozy
  • Sposobach leczenia skrzywień kręgosłupa
  • Profesjonalnej rehabilitacji skoliozy

Nie dbamy o kręgosłupy naszych dzieci

Co ciekawe najczęściej na pytanie „dlaczego kręgosłup się krzywi” usłyszymy odpowiedź:

Długotrwałe przesiadywanie w nieprawidłowej pozycji (na przykład przed komputerem lub w ławce szkolnej) odciska piętno na dopiero co kształtującym się kręgosłupie naszego dziecka.

Jak jednak przeczytamy w wielu źródłach, ponad 85% przypadków skoliozy jest przypadkiem idiopatycznym, czyli takim gdzie przyczyna jej powstania pozostaje nieznana.

Co jeszcze ciekawsze: przyczyną powstawania skoliozy nie jest zła postawa lub też nieprawidłowe siedzenie przy jedzeniu czy w szkolnej ławce. Tym powodem nie jest również noszenie plecaka na jednym ramieniu.

Oczywiście – jeśli nasze dziecko popełnia takie grzechy to lepiej jest je oduczyć nosić plecak na jednym ramieniu czy zwracać uwagę na to by zachowało prawidłową postawę.

Ważne by jednak zdać sobie sprawę z bardzo istotnego faktu: po zauważeniu pierwszych objawów skoliozy – czy to u dziecka, czy u siebie samego warto działać jak najszybciej. Tak by po pierwsze zapobiec pogłębianiu się choroby, a po drugie poddać się leczeniu, które naprostuje nasz kręgosłup.

Jakie są objawy skoliozy

By potrafić dostrzec, że nasz kręgosłup nie jest prosty, a my mamy pierwsze oznaki skoliozy, warto zdawać sobie sprawę z tego jakie są jej objawy. Należą do nich:

  • Wygięcie kręgosłupa w bok, widoczne przy pochylaniu się
  • Asymetria trójkątów taliowych,
  • Wystawanie barku (do przodu i do góry) z jednej strony
  • Wyboczenie się tułowia
  • Tak zwany garb żebrowy czyli wystawanie do tyłu jednej strony klatki piersiowej

Warto również uświadomić sobie jaka jest różnica między skoliozą, a postawą skoliotyczną (czyli wadą postawy). Tę wadę można łatwo skorygować.

Jeśli plecy dziecka (lub też dorosłego) nie są proste, mimo, że stara się stać ono jak najbardziej prosto, wtedy uznaje się, że mamy do czynienia ze skoliozą. Jeśli natomiast plecy udaje się całkowicie wyprostować – wtedy mamy do czynienia z wadą postawy.

Nieleczona skolioza prowadzi do poważnych powikłań

Skoliozy, podobnie jak innych chorób nie warto i nie wolno lekceważyć. Brak leczenia może prowadzić nie tylko do pomniejszych problemów jak zmniejszenie wydolności fizycznej czy nasilenia się zaburzeń neurologicznych.

Niektóre przypadki nieleczonej skoliozy powodują kalectwa, a najbardziej drastyczne mogą prowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej i zakończyć się nawet śmiercią!

Oczywiście takie scenariusze dotyczą osób bardziej dorosłych, które borykają się ze skoliozą od wielu lat. Pamiętajmy jednak, że jeśli skolioza dotyka dziecka, to trzeba ją wyleczyć, bo przecież przed taką osobą jeszcze wiele lat życia, a co za tym idzie „okazji” do tego by skolioza dała się mocno we znaki.

Rodzaje skolioz

Wyróżnia się wiele rodzajów skolioz, z podziałem na różne kategorię.

Między innymi skoliozy dzieli się ze względu na lokalizację (piersiowe, lędźwiowe, szyjne), liczbę łuków (jedno, dwu i wielołukowe) , stopień mechanicznego skrzywienia, korektywność skrzywienia, kąt skrzywienia i jeszcze wiele innych czynników.

Diagnostyka skrzywionego kręgosłupa

Aby dokładnie ocenić o jakim rodzaju skoliozy jest mowa, wykonuje się badanie radiologiczne, które polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.

Takie badanie pozwala między innymi określić:

  • Stopień skrzywienia
  • Rotację, torsję oraz sklinowacenie
  • Obecność innych nieprawidłowych kości
  • Dynamikę procesu skrzywienia
  • Rokowanie na podstawie testu Rissera

Czasami wykonuje się również metody komputerowe, które są precyzyjne i nieinwazyjne, natomiast ich zakres ogranicza się najczęściej jedynie do oceny tylko zewnętrznej wady postawy. Takimi technikami są między innymi metoda ISIS, System Metrecom, technika Moira czy technika pojemnościowa.

Leczenie skoliozy

W bardzo zaawansowanych przypadkach skoliozy wykorzystuje się zabiegi chirurgiczne lub tak zwane gorsety ortopedyczne, które przede wszystkim zatrzymują postęp skoliozy.

Najczęściej jednak – jeśli tylko działamy odpowiednio wcześnie, wystarcza rehabilitacja.

Jak dowiadujemy się ze strony http://fizjosynergia.pl na której umówimy się na rehabilitację dzieci i młodzieży w Białej Podlaskiej, leczenie skoliozy może być bardzo skuteczne, warto jednak działać jak najwcześniej.

Celem terapii, która ma na celu zniwelowanie skoliozy, jest korekcja skrzywienia kręgosłupa, której dokonuje się poprzez odtworzenie prawidłowego napięcia struktur mięśniowo – powięziowych.

By tego dokonać wykorzystuje się specjalistyczne techniki energizacji mięśni, ale także dba się o powrót do prawidłowych wzorców postawy.

Warto zwrócić uwagę na to, że firma leczącą skoliozę w Białej Podlaskiej, o której mowa, zwraca bardzo dużą uwagę na to by nauczyć dzieci i młodzież prawidłowej postawy w naturalnych, codziennie przyjmowanych przez nich pozycjach: klękanie, siadanie, stanie – to czynności, które nasze dzieci wykonują każdego dnia.

Jeśli będą wtedy zachowywać prawidłową postawę, to można liczyć na skuteczne pozbycie się problemu skoliozy.

Zapisz swoje dziecko na rehabilitację skoliozy w Białej Podlaskiej!

W innym wypadku, kiedy zbagatelizujemy pierwsze objawy skoliozy (czy nieprawidłowej postawy), choroba może się pogłębiać, aż doprowadzi do poważnych schorzeń, których leczenie jest trudniejsze, bardziej długotrwałe a także koniec końców droższe.