Jak zachować sprawność umysłu w podeszłym wieku?

Z wiekiem nasze zdolności poznawcze, pamięć i koncentracja ulegają pogorszeniu. Nie zawsze wynika to z chorób i zaburzeń, często jest spowodowane po prostu naturalnym procesem starzenia się mózgu, który wraz z upływem czasu traci sprawność. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można utrzymywać umysł w stale dobrej kondycji.

Jak utrzymać umysł w dobrej kondycji?

Mówi się często potocznie, że nieużywane organy zanikają. Niestety porzekadło to w pewnym sensie ma zastosowanie w kontekście pracy naszego mózgu. Tylko stałe ćwiczenie umysłu na przykład: rozwiązywanie łamigłówek, rebusów, sudoku czy krzyżówek pozwala mu zachować sprawność i bystrość na wiele lat. Nie jest więc regułą, że każdy senior cierpi na stopniowe pogarszanie się zdolności poznawczych, pamięci i koncentracji.

Jeśli jednak do takiego obniżania sprawności umysłu dojdzie, nadal można jeszcze stosować sprawdzone sposoby, dzięki któremu ulega ona poprawie. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej diecie, bogatej w orzechy, bakalie, produkty bogate w kwasy omega 3 i omega 6. Warto również stosować odpowiednią suplementację. Seniorom chcącym dbać o dobrą kondycję mózgu przychodzą w sukurs takie preparaty, które poprawiają ukrwienie mózgu, tym samym przyczyniając się do poprawy koncentracji, pamięci i zdolności poznawczych osób starszych.

Jakie suplementy warto zażywać?

Przede wszystkim te, które w składach mają cenne dla mózgu witaminy z grupy B, ekstrakty z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), które będą poprawiały ukrwienie mózgu, a przez to wpływały korzystnie na jego pracę.

Suplementy oraz zdrowa dieta to jednak jeszcze nie wszytko. Ważne są również kwestie związane z tak zwaną „higieną” umysłu. A więc między innymi częste spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportów, takich jak nordic walking czy jazda na rowerze. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dotleniony mózg o wiele lepiej pracuje, a przebywanie na świeżym powietrzu ułatwia zapamiętywanie i pomaga zebrać myśli. Ostatnim kluczem do sukcesu jest zdrowy, wartościowy sen. To właśnie w nocy, podczas snu, mózg odpoczywa od nadmiaru bodźców i porządkuje wiedzę.

Stosowanie się do tych zaleceń: specyficzne odżywianie, preparaty takie jak np. Bilobil, dostarczające organizmowi składników, jakie trudno znaleźć w pożywieniu, a także aktywność fizyczna i wysypianie się — stanowi receptę na długowieczność umysłu.