Jak założyć ogród wertykalny?

Chyba każdy człowiek chciałby posiadać w swoim domu piękny ogródek. Dzisiaj szczególną popularnością cieszą się ogrody wertykalne, a zwłaszcza te dekorujące pomieszczenia. W końcu są bardzo estetyczne i uniwersalne.

Miejsce na zbudowanie ogrodu

Założenie ogrodu wertykalnego nie należy wcale do trudnych zadań. Dokonać tego może praktycznie każdy, wystarczy mu do tego tylko odrobina wiedzy na temat roślin oraz majsterkowania. Asortyment materiałów na rynku potrzebnych do wykonania takiego miejsca jest dosyć szeroki, co tylko ułatwia zadanie. Od czego jednak zacząć zakładanie ogrodu wertykalnego? Przede wszystkim należy wybrać miejsce do jego postawienia. Teoretycznie nie istnieją żadne ograniczenia co do lokalizacji tego typu ogrodu. Jednak w praktyce najlepiej nadają się do tego duże oraz dobrze oświetlone ściany. Należy pamiętać, że gdy decydujemy się na wybór ogrodu zewnętrznego to musimy unikać północnych ścian, ponieważ są słabo oświetlone przez cały rok. W pobliżu naszego ogrodu powinno być również źródło wody, które ułatwi pielęgnacje roślin. Ściana, której chcemy użyć do takiego przedsięwzięcia powinna być wytrzymała ze względu na to, że 1m2  konstrukcji z roślinami może ważyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Rośliny

Jeżeli decydujemy się na postawienie ogrodu wertykalnego, powinniśmy również przemyśleć dobór roślin. Do tego typu przedsięwzięcia najbardziej nadają się rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań. Nie mogą one również potrzebować zbyt dużej ilości miejsca na rozwój bryły korzeniowej.  Łatwiej wtedy zadbać o całą konstrukcje. Kiedy chcemy posiadać ogród wertykalny w salonie powinniśmy zdecydować się a położenie roślin o gatunku płożącym. Należą do niego chociażby pasiatka zwisła. Bluszcz pospolity, czy też filodendron pnący. Gdy zdecydowaliśmy się na „zieloną ścianę” na balonie lub w kuchni to powinniśmy do niej wykorzystać zioła lub warzywa. Dobrze do takich ogrodów sprawdzi się tymianek, bazylia, mięta, melisa, pietruszka, a także cykoria, rukola, jarmuż, czy też szczypiorek, a nawet szpinak.

Montaż

Montaż ogrodu wertykalnego może przebiegać na różne sposoby, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od technologii użytych materiałów. Jednak można wskazać pewne elementy wspólne przy zakładaniu takiego ogrodu. Należy do nich chociażby umieszczenie warstwy ochronnej pomiędzy ścianą, a konstrukcją. Można do tego wykorzystać chociażby PCV. Panele, w których umieszczamy donice lub wybrane przez nas gatunki roślin należy osadzić na kratownicach, a podłożem dla nich powinna być żyzna ziemia lub poliamidowy filc. Czasami koniecznością może być również instalacja systemu nawadniania.

Ogrody wertykalne to piękna ozdoba wielu domów, której zaletą nie jest jedynie świetny wygląd, ale również poprawa jakości życia domowników. Ponieważ „zielone ściany”  skutecznie poprawią jakość powietrza w pomieszczeniach, a także zredukują ilość kurzu.

Chciałbym mieć ogród, ale nie mam czasu samemu go założyć

W tej sytuacji warto poszukać firm, które by się tym zajęły. Na terenie małopolski polecamy:

  • KAROLINA KUCHARSKA PONADCZASOWE OGRODY, Adres: ul. Petrażyckiego 26A, 30-399 Kraków
  • REM Ogrody, ul. Krakowskie Przedmieście 116a/6, Zielonki
  • OGRODY „ZACHARI” – Kształtowanie Terenów Zieleni, Kraków – Modlniczka