Jaki jest koszt budowy domu z drewna?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduję się na budowę domu z drewna. Tego rodzaju domy charakteryzują się piękną elegancją oraz naturalnością, dzięki czemu mają w sobie bardzo atrakcyjny wygląd. Domy z drewna mogą być zarówno klasyczne, jak również takie, które przypominają murowane budynki. Najczęściej domy z drewna budowane są pod konkretnego użytkownika domu i stanowią dla niego wysoki komfort, jak również są niesamowicie funkcjonalne.

Jakie są koszty budowy domów z drewna?

Żeby nie martwić się o to, że koszty eksploatacji domu z drewna są wysokie, warto postawić na budowę domu w technologii energooszczędnej. Domy z drewna możemy budować zarówno z bali, jak również od razu szkieletowe. Domy szkieletowe są najczęstszym wyborem, gdyż pozwalają na szybką budowę domu. Budynki jednorodzinne, które budowane są w technologii szkieletowej posiadają dość cienkie ściany, dzięki czemu właściciel domu ma więcej przestrzeni do zagospodarowania.

Domy z drewna, które wykonane są w szkieletowej technologii powstaje już w halach produkcyjnych, a na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, które są tylko skręcane i składane, dzięki czemu gotowy dom możemy postawić już w dwa miesiące. Domy z bali są droższym rozwiązaniem oraz budowa takiego domu trwa znacznie dłużej. Mimo to i tak są znacznie lżejsze niż w przypadku domu, który budowany jest ze ścian murowanych.

Jeśli chcemy zaoszczędzić na budowie domu z drewna, to warto zdecydować się na dom prosty o klasycznych kształtach, gdyż nietypowe konstrukcje, które sami chcielibyśmy ustalać będą znacznie droższym kosztem, niż w przypadku tradycyjnego domu z drewna. Koszt budowy domu z drewna może być nawet o 25% niższy w porównaniu z typowymi murowanymi domami.

Który dom będzie najtańszy w budowie?

Jeśli zdecydujemy się na prosty dom z drewna, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie technologii szkieletowej, gdyż taki wybór może nam przynieść nawet około 8% oszczędności w porównaniu z domem z bali, o takich samych parametrach. Zaletą domów drewnianych jest to, że można je budować przez cały rok.

Warto zwrócić uwagę na to, aby drewno, które zostanie użyte do budowy naszego domu, było najwyższej jakości, dzięki czemu nasz dom będzie posiadał długą żywotność. Zaletami domów z drewna jest również to, że nie występuje u nich zagrzybienie ścian ani nie ma tam nadmiernego wysuszenia powietrza, tak jak to jest w tradycyjnym domu w okresach zimowych, więc mamy również dodatkowo świeże powietrze przez cały rok, którego brakuje w domach murowanych.