Jaki system kominowy warto wybrać? Porady budowlane

Systemy kominowe to jeden z najistotniejszych, a jednocześnie często niedocenianych elementów naszego domu. Odprowadzają one produkty spalania paliw, usuwają dym i zapewniają odpowiednią wentylację. Aby kominy służyły nam sprawnie przez wiele lat użytkowania należy zainwestować w nowoczesne i porządne rozwiązania. Do najpopularniejszych rozwiązań w sferze systemów kominowych zaliczamy systemy murowane, ceramiczne i stalowe.

Jak dobrać idealny system kominowy?

Wybór odpowiedniego systemu kominowego nie należy do najprostszych zadań. Pod uwagę należy wziąć rodzaj paliwa, z którego będziemy korzystać, charakter pracy systemu kominowego, czy rodzaj kotła. Istnieje wiele kryteriów podziału systemów kominowych. Ze względu na ich konstrukcję wyróżniamy systemy wolnostojące i wbudowane. Innym podziałem jest podział na systemy jednowarstwowe i wielowarstwowe. Patrząc pod kątem spełnianych przez nich funkcji wyróżniamy kominy spalinowe, wentylacyjne i dymowe. W niniejszym artykule skupiono się jednak na materiale z którego wykonuje się systemy kominowe, wyróżniając systemy murowane, ceramiczne i stalowe.

Murowany system kominowy

Systemy murowane należą do najbardziej tradycyjnych rozwiązań. Wyposażone są w przewody odprowadzające produkty spalania gazu i oleju opałowego z kotłów oraz piecyków łazienkowych do atmosfery, lub też dym z kominków i kotłów na paliwa stałe. Systemy te wykonywane są z cegieł ceramicznych. Komin murowany instalowany jest w taki sposób, aby obsługiwał wywiew z kuchni i łazienki, odprowadzając do atmosfery zużyte powietrze kanałami wentylacyjnymi.

Systemy murowane są coraz rzadziej polecanym rozwiązaniem. Nowoczesne systemy ceramiczne i stalowe instaluje się dużo sprawniej. W przypadku systemów murowanych należy również pamiętać o możliwości kruszenia się cegieł i zaprawy w wyniku działania kondensatu wywołanego skraplaniem się spalin. Nieumiejętnie wykonany system murowany może podlegać owym procesom, co prowadzi do niedrożności i nieszczelności tego typu systemów.

Stalowe systemy kominowe

Dwupłaszczowe systemy stalowe wytwarzane są z kwasoodpornej stali. Rury umieszcza się w izolacji terminczej, zabezpieczonej specjalnym aluminiowym, czy też stalowym płaszczem. Rozwiązanie takie idealnie sprawdza się w przypadku konstrukcji lekkich, czy też w przypadku gdy budynek należy wyposażyć w dodatkowy komin, nie obciążając jednocześnie jego konstrukcji. Stalowe systemy kominowe łączy się z zamkniętą komorą spalania. W wyniku takiego zabiegu powstają dwa kanały – wewnętrzny i zewnątrzny (rura w rurze). Kanał zewnętrzny odprowadza powietrze z komory spalania, wewnętrzny służy do odprowadzania spalin.

Zaletą systemów stalowych jest to, że nie wymagają one fundamentów, a ich instalacja jest bardzo prosta. Można je przymocować za pomocą obejm, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków

Ceramiczne systemy kominowe

Wadą kominów murowanych jest to, że nie do końca nadają się one do odprowadzania spalin mokrych, produkowanych coraz częściej przez nowoczesne urządzenia grzewcze. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się systemy ceramiczne, będące mniej pracochłonnym i prostszym rozwiązaniem. Rury wykonywane z ceramiki szamotowej obudowane są pustakami keramzytobetonowymi, czy też pustakami ze skał wulkanicznych. Niejednokrotnie pustaki, oprócz przewodów spalinowych, posiadają również specjalnie dedykowane miejsce na kanały wentylacyjne. Systemy ceramiczne doskonale odprowadzają spaliny o temperaturze sięgającej 600 stopni Celsjusza, powstające w kotłach i kominkach na gaz, olej i paliwa stałe. Systemy kominowe ceramiczne montowane na zewnątrz posiadają rurę zaizolowaną wełną mineralną.

Podsumowując, wybór systemu kominowego nie należy do najprostszych. System murowany jest systemem tradycyjnym, niemniej jednak ostatnio coraz rzadziej polecanym. Dużo bardziej wydajne i trwałe są systemy stalowe, czy ceramiczne.