Każdy, kto ma ogród, doskonale wie, jak wiele akcesoriów wykorzystuje się w jego pielęgnacji. Również korzystanie z przestrzeni rekreacyjnej wokół domu wymaga przygotowania chociażby mebli wypoczynkowych czy akcesoriów zabezpieczających przed słońcem czy wiatrem. Bardzo pomocne w przechowaniu tych wszystkich przedmiotów okazują się drewniane domki na narzędzia. Są bardzo estetyczne, dlatego prezentują się świetnie i nie zaburzają wystroju terenu. Sprawdzamy, czym sugerować się, wybierając domki narzędziowe.
1. Jak duży powinien być domek narzędziowy?
2. Co wyróżnia funkcjonalne domki narzędziowe?
3. Jak dbać o drewniany domek narzędziowy?
drewniane domki na narzędzia przydadzą się w każdym ogrodzie – nie ma znaczenia, w jaki sposób wykorzystujesz tę przestrzeń na co dzień. Funkcjonalność jest natomiast kwestią właściwego dopasowania, którą teraz zajmiemy się nieco bliżej.
Jak duży powinien być domek narzędziowy?
Drewniane domki narzędziowe występują w bardzo różnych wariantach i wielkościach. Jak dużą konstrukcję wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie masz wobec niej plany. Domek narzędziowy drewniany powinien być przede wszystkim dopasowany do przedmiotów, które zamierzasz wewnątrz przechować. Jeśli jednak twoja posesja nie jest zbyt wielka, nie przesadzaj z rozmiarami składziku. Może okazać się bowiem, że choć takie domki ogrodowe będą bardzo pojemne, całkowicie przytłoczą dostępną przestrzeń.
Szczególnie godne polecenia są ogrodowe domki tworzone na planie kwadratu lub prostokąta. Regularna konstrukcja pozwala na łatwiejsze wkomponowanie konstrukcji w działkę i umożliwia maksymalne wykorzystanie miejsca. Zadbaj także, by wymiar uwzględniał chociażby meble ogrodowe. Jeśli zechcesz przechować je w środku, a stół czy ława będzie blokować się w wejściu, raczej nie będzie to korzystne z punktu widzenia funkcjonalności.
Co wyróżnia funkcjonalne domki narzędziowe?
Odpowiedź na to pytanie częściowo pojawiła się już wyżej. W domku narzędziowym można przechowywać różne przedmioty, natomiast warto te potrzeby określić możliwie najwcześniej. Narzędzia i akcesoria ogrodowe przeznaczone do pracy, meble, sadzonki, nawozy i środki ochrony roślin, sprzęt ogrodowy przeznaczony do pielęgnacji ogrodu… Każdy element powinien znaleźć swoje miejsce. Z tego względu dobrym pomysłem jest inwestycja w praktyczne półki, haczyki, szafki. To ważne, zwłaszcza, gdy korzystasz z wielu drobnych elementów.
Sama konstrukcja powinna być solidna i trwała, tak, aby domek na narzędzia przetrwał więcej niż jeden sezon.
Jak dbać o drewniany domek narzędziowy?
Drewniany domek ogrodowy, jak każdy element wykonany z drewna, potrzebuje regularnej konserwacji. Regularnie czyść każdy element, a następnie zaimpregnuj drewno i pomaluj na określony kolor.
Dobrze zagospodarowana narzędziownia powinna być wyposażona w półki różnej wielkości. To pomoże uporządkować drobniejsze narzędzia czy sprzęt. Jeśli wybrany produkt nie posiada takiej opcji, półki zawsze można zbudować samemu (najłatwiej w domkach drewnianych). Nie mniej przydatne jest okno, które zapewnia lepszą widoczność we wnętrzu i wpływa na większą estetykę całości. Jego otwieranie natomiast to dodatkowy „system” wentylacyjny. Jeśli domek jest wystarczająco duży do majsterkowania, można zamontować w nim oświetlenie. Niesztampowym wyposażeniem może być wiata połączona z domkiem, pozwalająca na chwilowe przechowywanie sprzętu pod dachem, np.: w czasie deszczu. Narzędziownię można połączyć również z drewutnią lub pergolą obsadzoną pnączami. Ogrodosfe.