Zdobywanie nowych uprawnień oraz poszerzanie wiedzy jest bardzo ważne na każdym szczeblu kariery. Z jednej strony wynika to z ciągle zmieniającego się rynku pracy i wymaganiom, jakie stawiane są pracownikom (szczególnie w sektorze publicznym). Z drugiej umożliwia zwiększenie swojej wartości, a co za tym idzie, zwiększa szanse na awans oraz wyższe zarobki. W przypadku osób, które chcą pracować w oświatowych placówkach publicznych, konieczne od pewnego czasu jest przygotowanie pedagogiczne. Jakie możliwości rozwoju kariery kryją się za takimi uprawnieniami?
Nieoczywiste wymagania: kto musi uzyskać uprawnienia pedagogiczne?
Zgodnie z aktualnymi przepisami, praca z osobami nieletnimi w placówkach publicznych wymaga odpowiedniego przygotowania pedagogicznego. Są to zajęcia z zakresu psychologii, dydaktyki oraz pedagogiki. Zajęcia te dotyczą głównie nauczycieli, jednak grupa zawodów objęta tymi przepisami jest znacznie większa:
- Pedagodzy szkolni.
- Doradcy zawodowi prowadzący zajęcia z osobami nieletnimi.
- Psycholodzy pracujący w publicznych placówkach oświatowych.
- Wszyscy inni pracownicy szkół i przedszkoli.
Brak takich uprawnień przekreśla możliwości kariery w wyżej wymienionych zawodach w sektorze publicznym. Prywatne placówki również często wymagają podobnych kwalifikacji. Tymczasem nie wszystkie studia obejmują zajęcia z przygotowania pedagogicznego!
Czy warto zdobyć uprawnienia pedagogiczne?
Osoby, które planują karierę nauczyciela, psychologa szkolnego lub pracownika oświata, powinny uzyskać uprawnienia pedagogiczne jak najszybciej. W tym celu należy odbyć 270 godzin zajęć teoretycznych oraz 150 godzin praktyk. Co jednak z osobami, które nie są do końca przekonane co do swojej przyszłości?
Jeśli istnieje szansa zdobycia dodatkowych uprawnień, zawsze warto z niej skorzystać. Będzie to dodatkowy atut na rynku pracy, który może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto nie jest to szkolenie wyłącznie dla nauczycieli. Przygotowanie pedagogiczne pozwala również na otwarcie własnej, prywatnej placówki szkolnej lub przedszkolnej. Jest niezwykle przydatne także w innych zawodach, w których pracuje się z osobami nieletnimi: własny gabinet psychologiczny, psycholog rodzinny czy logopeda.
Dlatego też warto skorzystać z nadarzającej się okazji i na stronie https://wwszip.pl/jak-zdobyc-uprawnienia-pedagogiczne/ zapoznać się z aktualnymi kursami. Jest to dobra okazja na zdobycie uprawnień pedagogicznych oraz wielu innych, dodatkowych i przydatnych kwalifikacji. Zainwestuj w siebie już dziś, by w przyszłości żadna życiowa okazja nie przeszła Ci obok nosa.