Jakie są różnice pomiędzy styropianem grafitowym a białym

Styropian, to materiał termoizolacyjny. Wykorzystuje się go do ocieplania budynków. Jest stosunkowo tani. Nie emituje także substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka. Styropian do izolacji cieplnej może być także poddany procesowi recyklingu, dzięki czemu nie zanieczyszcza dodatkowo środowiska. Obecnie na rynku można znaleźć dwie odmiany tego materiału: styropian grafitowy i biały. Czym się różnią?

Styropian grafitowy- charakterystyka materiału

Główna różnica, która sprawia, że styropian grafitowy wyróżnia się na tle białej odmiany, to dodanie unikalnego składnika- grafitu. Specyfika tego minerału pozwala na osiągnięcie lepszych wyników termoizolacyjnych. Styropian do ocieplenia elewacji z wykorzystaniem grafitu posiada niższy współczynnik U niż biała odmiana, a im mniejszy współczynnik U, tym lepsza termoizolacja.

Cienka warstwa styropianu grafitowego zapewnia optymalną termoizolację

Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba pokrywać powierzchni ścian budynków tak grubą warstwą materiału jak w przypadku styropianu białego. Sprawia to, że okna nie są zakryte i przepuszczają więcej światła. Ocieplenie domu styropianem grafitowym będzie również dobrym rozwiązaniem, gdy budynek jest nieco mniejszy. Cienki materiał nie wpłynie negatywnie na efekt wizualny zbytnio go powiększając. Mogłoby to sprawić, że wyglądałby karykaturalnie.

Styropian biały – charakterystyka materiału

Styropian biały składa się ze spienionych, kulkowatych cząsteczek polistyrenu. Jest najpopularniejszym materiałem, który wykorzystuje się podczas wykonywania termoizolacji budynków. Jego cena jest niższa niż styropianu grafitowego. Styropian biały, ze względu na swój kolor nie nagrzewa się wobec działania promieni słonecznych, co z kolei jest jego atutem w kontekście odmiany grafitowej, struktura materiału nie odkształca się.

Różnice pomiędzy styropianem grafitowym a białym. Którą odmianę wybrać?

Po zapoznaniu się ze specyfiką obu materiałów, można dojść do paru wniosków. Styropian elewacyjny o grafitowym kolorze na pewno sprawdzi się przy wykonywaniu termoizolacji o wysokiej skuteczności, na przykład domu lub biura. Posiada niższy współczynnik U i jest cieńszy od białej wersji, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na wizerunek budynku.

Styropian fasadowy o białym kolorze jest tańszą opcją. Może się przydać do ocieplenia budynków o innej charakterystyce, na przykład magazynu czy garażu. Dodatkowym atutem jest jego barwa, która nie skupia promieni słonecznych- materiał nie odkształca się podczas montażu.

Gdzie znaleźć styropian o dobrej jakości?

Bez względu na odmianę styropianu, przed dokonaniem zakupu należy przeprowadzić odpowiednie porównanie ofert dostawców. Opinie firm można sprawdzić na google.com lub zasięgnąć porady znajomych o większym doświadczeniu. Na rynku obecni są liderzy branży materiałów budowlanych. Jednym z nich jest, na przykład Styrnet. Sprawdzeni dostawcy prezentują niezmiennie wysoki poziom usług, dlatego masz pewność, że dokonujesz dobrego wyboru.

Do wykonania termoizolacji warto wybrać styropian biały lub grafitowy ponieważ, w zależności od wersji jest:

  • energooszczędny
  • cienki
  • tani
  • łatwy w montażu