Kiedy warto stosować tynki cienkowarstwowe?

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe — jakie są ich cechy charakterystyczne?

Z wykorzystaniem cienkowarstwowych tynków można utworzyć na elewacji zewnętrzną warstwę, która będzie stanowiła funkcje zarówno ochronną, jak i dekoracyjną. Tego rodzaju tynki są doceniane za:

  • wysoki poziom wytrzymałości na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • uniwersalnością zastosowania,
  • możliwością ich szybkiej i sprawnej aplikacji, a także
  • ogólnodostępnością
  • walory estetyczne i
  • łatwość w kształtowaniu pożądanej faktury.

Wyżej wymieniony atuty tego rozwiązania dotyczą wszystkich rodzajów tynków zewnętrznych. Warto jednak pamiętać, że każdy z osobna odznacza się unikalnymi zaletami. Przykładowo tynki silikonowe są szczególnie polecany do miejsc, w których gromadzi się duża ilość zanieczyszczeń. Wszystko za sprawą ich hydrofobowości, która ogranicza gromadzenie się dużej ilości nieestetycznych zabrudzeń.

Z kolei tynki akrylowe to lepszy wybór w sytuacji, w której będą one narażone na ewentualne uszkodzenia mechaniczne np.:. W postaci pęknięć. Innym popularnym wyborem są tynki silikatowe zwane również krzemianowymi. Ich istotną korzyścią jest wysoki poziom paraprzepuszczalności. Z uwagi na fakt, w jaki sposób się one wiążą, należy stosować je przede wszystkim na podłożach mineralnych. Za jedną z najlepszych propozycji dostępnych na rynku uważane są tynki silikonowe-silikatowe określane również skrótem SiSi.

Choć nie należą one do najtańszych, łączą one w sobie zalety produktów silikonowych, jak i silikatowych. Z tego względu są one polecane na obszarach charakteryzujących się wysokim poziomem wilgotności, a także w dużych metropoliach. Najkorzystniejszym pod kątem cenowym wariantem będą z kolei tynki mineralne. Ze względu na odczyn zasadowy, co zapobiega nagromadzeniu się mikroorganizmów w postaci glonów, czy pleśni. Należy jednak wziąć pod uwagę ich wadę, jako jest nasiąkliwość, a zatem podatność na zabrudzenia.

Tynki cienkowarstwowe — gdzie można je stosować?

Zastosowanie tynków cienkowarstwowych to doskonały sposób na sprawne i bezproblemowe wykończenie budynku mieszkalnego, a mianowicie jego ścian zewnętrznych. Rozwiązanie to charakteryzuje się uniwersalnością. Są one często wykorzystywane, jako osłona, a zarazem wierzchnia warstwa w popularnym systemie ociepleniowym, jakim jest ETICS. Mniej popularnym zastosowaniem jest możliwość nałożenia ich na tradycyjne tynki, a także wewnątrz budynku. Tynki cienkowarstwowe są dostępne w różnorodnych barwach i mają zróżnicowaną grubość, czy fakturę. Dzięki temu z ich pomocą każdy właściciel budynku może w zależności od swojego indywidualnego gustu, czy koncepcji kształtować jego wizerunek architektoniczny. W ten sposób można utworzyć estetyczną, a zarazem efektowną elewację, która będzie stanowiła prawdziwą ozdobę.