Kompleksowe zaopatrzenie w sklepie z odzieżą BHP: klucz do bezpieczeństwa na budowie

Budowa to miejsce pracy, gdzie czai się wiele zagrożeń – wystający z deski gwóźdź, niski strop, spadająca cegła, hałas, praca na wysokości, praca ze środkami chemicznymi, maszynami, pyły to zaledwie część z nich. Statystyki prowadzone każdego roku pokazują, że branża budowlana to branża, w której dochodzi do wielu wypadków, w tym, niestety, wielu wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest tu kwestią priorytetową.

Rodzaje najczęstszych wypadków na budowie i ich przyczyny

Najwięcej wypadków, bo prawie połowa wszystkich odnotowanych to upadki z wysokości. Przyczyną jest wadliwy stan rusztowań, brak zabezpieczeń stałych (barierek), brak zabezpieczeń indywidualnych (szelki) albo wszystkie czynniki naraz. Dodatkowo, często dochodzi do zaniedbań w regularnych kontrolach stanu technicznego sprzętu. Drugi rodzaj częstych wypadków to obrażenia odniesione w wyniku spadających przedmiotów. Tu z kolei kłania się brak kasków, brak odpowiedniego obuwia. Kolejny rodzaj wypadku to utknięcie pod maszynami, pojazdami lub stosami materiałów. Co może takiemu wypadkowi zapobiec? Właściwe oznaczenie w postaci np. znaku ostrzegawczego o przebywaniu w strefie niebezpiecznej, zwiększenie widoczności osób przemieszczających się w ciągach komunikacyjnych. I jeszcze jeden rodzaj wypadku, o którym trzeba w tym miejscu wspomnieć to porażenie prądem. Przyczyna? Bardzo prosta, brak informacji o tym, że takie zagrożenie w danym miejscu jest.

Bezpieczeństwo na budowie – jak zapewnić

Zasada numer jeden to porządek – plac budowy powinien być ogrodzony i chroniony przed wstępem osób nieupoważnionych. Zasada numer dwa to wyznaczenie ciągów komunikacyjnych i poszczególnych stref (gdzie stoją maszyny, gdzie składowane są materiały, a gdzie gromadzone odpady). Zasada numer trzy to właściwe oznaczenia – na placu muszą znaleźć się oznaczenia miejsc niebezpiecznych, zagrożeń. Zasada numer cztery to właściwe wyposażenie pracowników, począwszy do właściwego ubioru, akcesoriów, po sprawne narzędzia i maszyny.

Gdzie się wyposażyć w dobre, sprawdzone środki bezpieczeństwa?

W dobrze zaopatrzonym sklepie z odzieżą i artykułami BHP. W ofercie takiego sklepu znajdują się i potrzebne znaki, i sprzęty (szelki do pracy na wysokości, linki), i odzież na różne pory roku z elementami odblaskowymi, i buty z grubymi podeszwami i metalowymi noskami, i kaski i rękawice i inne jeszcze akcesoria (maski, nauszniki) gwarantujące pracownikom budowlanym bezpieczną, higieniczną i tyle, na ile to możliwe komfortową pracę.