Które nasady kominowe są najlepsze? Obrotowe, statyczne czy hybrydowe?

Nasady kominowe – dlaczego powinno się je montować?

Nasady kominowe są montowane na szczycie komina i służą one przede wszystkim do stabilizacji i wspierania ciągu kominowego znajdującego się w przewodach wentylacyjnych, spalinowych a także dymowych. Ich zaletą jest nie tylko poprawienie ich siły, ale także zabezpieczenie przewodu kominowego przed powstawaniem ciągu wstecznego, powodującego cofanie się spalin do przewodu. Głównym zadaniem nasad jest ochrona komina przed wiatrami które opadają i powodują zanik ciągu. Dodatkową zaletą jest odstraszanie ptaków które bardzo często obierają sobie te miejsca na budowę gniazd. Nasady wykonuje się z różnych metali, najczęściej ze stali ocynkowanej lub chromoniklowej ze względu na ich odporność na wysoką temperaturę.

Rodzaje nasad kominowych

Nasady obrotowe

Ten typ nasad napędzany jest do ruchu przy pomocy siły wiatru, a ze względu na odpowiednio wyprofilowane łopatki, powietrze znajdujące się w przelocie dolotowym jest wypompowywane na zewnątrz i tworzy równomierny ciąg kominowy. Głównymi zaletami tego typu nasad jest niska podatność na zanieczyszczenia wywodzące się ze spalin. Mogą być także śmiało stosowane jako zakończenie przewodów wentylacyjnych.

Nasady statyczne

Ten typ nasad przede wszystkim jest stały i nie zmienia swojego położenia pod wpływem wiejącego wiatru. Działają one przede wszystkim przez zjawisko pojawienia się podciśnienia po stronie zawietrznej przesłony, która zostaje otaczana przez wiatr, a skuteczność działania tego typu nasady jest uzależniona od siły, mocy i kierunku wiatru. Biorąc pod uwagę typ budowy i zasady działania, nasady statyczne zazwyczaj świetnie odnajdują się na przewodach kominowych, które są wyposażone w dodatkowe wentylatory wspomagające ciąg. Ten typ nasady wybierany jest jako zakończenie kominów spalinowo-gazowych a także wentylacyjnych.

Nasady hybrydowe

Są one skomplikowanymi urządzeniami ze względu na to, że są wyposażone w silnik elektryczny sterujący ruchem obrotowym nasady kominowej. Przede wszystkim są stosowane jako zakończenie kanałów wentylacyjnych. Działanie tych urządzeń jest bardzo elastyczne, dzięki czemu mogą być dostosowane w odpowiedni sposób do warunków, jakie panują na zewnątrz. W tym przypadku dochodzi do dwóch działań modeli pracy nasady hybrydowej. Pierwszą zasadą jest to, że ten typ urządzeń może działać naturalnie, za pomocą wiatru wprawiającego w ruch elementy ruchome nasady lub przy pomocy strumienia powietrznego, który przepływa przez kanał. Drugą kwestią jest fakt, że nasady hybrydowe mogą działać mechanicznie za pomocą napędu silnika elektrycznego. Do skutecznego działania nasady hybrydowe wymagają podłączenia do energii elektrycznej o niskim napięciu, dzięki czemu są znacznie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem.