Leasing maszyn budowlanych to jedna z najatrakcyjniejszych form finansowania specjalistycznego sprzętu. Na czym dokładnie polega? Dlaczego warto skorzystać z leasingu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to jest leasing maszyn budowlanych?
Leasing maszyn budowlanych to forma finansowania zewnętrznego, dzięki której firma może wejść w posiadanie specjalistycznego sprzętu. Działa w oparciu o umowę cywilnoprawną, na podstawie której firma leasingowa, czyli leasingodawca oddaje w użytkowanie maszyny budowlane leasingobiorcy, którym jest przedsiębiorca. Umowa leasingu maszyn budowlanych zawierana jest na określony czas (z reguły od 3 do 5 lat), w trakcie których przedsiębiorca zobowiązuje się do regularnego opłacania rat leasingowych. W efekcie można stwierdzić, że leasing maszyn budowlanych stanowi połączenie kredytu oraz dzierżawy. Istotne w tym przypadku jest także to, że pozwala sfinansować zarówno nowy, jak i używany sprzęt budowlany.
Leasing maszyn budowlanych – kto może skorzystać?
Leasing maszyn budowlanych to forma finansowania, z której korzysta wiele przedsiębiorstw. Firmy leasingowe wymagają bowiem z reguły tego, by przedsiębiorstwo budowlane istniało dłużej niż pół roku oraz posiadało udokumentowane i stabilne dochody. Bardzo ważną kwestią jest również zdolność kredytowa oraz brak jakichkolwiek zadłużeń w BIK. Które przedsiębiorstwa mogą mieć problem z uzyskaniem leasingu maszyn budowlanych? Przede wszystkim te, które posiadają zadłużenie lub niskie bądź nieregularne dochody. Problemem może być także czasowe zawieszenie prowadzenia działalności, czy opóźnienia w płatnościach na rzecz ZUS lub US.
Dlaczego warto skorzystać z leasingu maszyn budowlanych?
Leasing maszyn budowlanych to forma finansowania, z której chętnie korzystają zarówno duże firmy budowlane, jak i małe przedsiębiorstwa funkcjonujące w tej branży. Z czego to wynika? Przede wszystkim z licznych zalet. Najważniejszą jest z pewnością fakt, że korzystając z leasingu maszyn budowlanych można użytkować specjalistyczny sprzęt bez konieczności jego zakupu. Istotne w tym przypadku jest także to, że mogą to być zarówno nowe, jak i używane maszyny budowlane. W odróżnieniu od kredytu bankowego leasing nie obciąża również zdolności kredytowej, co jest istotne z punktu widzenia dalszych inwestycji. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że warunki leasingu maszyn budowlanych można dopasować do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz jego możliwości finansowych. W efekcie nie będzie on stanowił dla firmy obciążenia oraz pozwoli jej się dalej rozwijać.
Podsumowując należy stwierdzić, że skorzystanie z leasingu maszyn budowlanych to dla firmy szansa na dalszy rozwój oraz uzyskanie przewagi nad konkurencją. W branży budowlanej podstawą jest bowiem specjalistyczny sprzęt, który pozwala realizować kolejne zlecenia. Co istotne leasing to rozwiązanie, z którego mogą korzystać zarówno małe, jak i duże firmy, ponieważ pozwala sfinansować nie tylko nowy, ale również używany sprzęt.